Search
× Search
Toto jste někdy zkusili?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby, Knihy

Toto jste někdy zkusili?

Představte si, že fouká silný vítr od mola. Na lodi jste jen dva a potřebujete přistát bokem. Nebo další možnost, u mola je jen málo místa a bojíte se, že by se manévr nemusel vydařit.

Potom je tu netradiční způsob zajetí bokem. Vypadá to zvláštně a možná i trochu divoce, ale ve skutečnosti je to mimořádně jednoduché, spolehlivé a samozřejmě i snadné. Vyzkoušejte si to, protože toto dokáže i naprostý začátečník.

Jak na to

Za větru od mola může být problém bokem přistát. jakmile snížíme rychlost, má vítr tendenci jachtu snést od mola. A pokud je navíc u mola jen málo místa, takže není možné se přibližovat v malém úhlu, je manévr náročný dvojnásob. 

Zkuste toto. zacouvejte k molu zádí. To je snadné, protože couvat proti větru je to nejsnazší. Připravte si lano ze středového vazáku, které dosáhne jen kousek za záď a nacouvejte k vazáku na molu. 

Lano si hodíte na vazák, kormidlo stočíte k molu a zařadíte přední chod. Jachta se začne stáčet bokem k molu. Nyní již jen přidáváte plyn podle potřeby a kormidlem usměrňujete pozici jachty vzhledem k molu. Je třeba, aby osa jachta byla s molem rovnoběžná. 

No a jen čekáte, než se posunete bokem k molu. Jednoduché, snadné a bezpečné. vyzkoušejte si to. 

Ukázka je z knihy Přístavní manévry, kterou vydaly Lodní noviny. Vyzkoušet si to můžete i na našich kurzech přístavních manévrů.

 

 

18096
Na horu