Search
× Search
Švédské Sandarne
Ivan Ovcar
/ Kategorie: Kam jet

Švédské Sandarne

Plavba Botnickým zálivem od Stockholmu na sever Švédska vás povede podél pobřeží, zvaného „Panenské pobřeží“ (Jungfrukusten), které se táhne asi 110 mil severně od přístavu Öregrund do Sundsvallu. Přibližně v polovině tohoto úseku budete míjet ostrov „Stor jungfru“, podle kterého je pravděpodobně celý tento úsek pobřeží pojmenován.

Dalších cca 9 mil na sever se nachází maják Hällgrund a přímo na západ od něj, v zálivu vedoucímu k městu Söderhamn, najdete obec Sandarne. Je to víceméně vesnice, ale s poměrně bohatou industrialní historií. Dnes tu zbývá pouze chemička KRATON s největší destilací borovicového oleje v Evropě a vápenka Svenska mineral. Nicméně tu v minulosti byla v provozu pila, cihelna i mechanické dílny a celulozka, jejíž zaměstnanci založili v roce 1957 „Lodní klub Sandarne“ ( Sandarne Båtklubb).

Je to právě Sandarne Båtklubb kdo provozuje marínu, která má 251 míst a z toho je 10 míst pro hostující lodě s bojí u mola. Přístav je vybaven čerpací stanicí (benzín, nafta), možností vysávání septických tanků a jeřábem na stěžně. V budově klubovny jsou toalety, sprchy, malá kuchyň a kompletně vybavená prádelna. Kontakt k zapojení na el. síť je u všech kotevních míst, stejně jako pitná voda.

2883
Na horu