Ostrovy, tisíce ostrovů! Desetitisíce...
Chorvatsko má kolem 1200 ostrovů, ostrůvků a útesů. Zdá se to hodně. Je to ale nic proti vodám na severu. Představte si na 50 000 ostrovů západně od Finska. Archipelago Sea se to místo nazývá. Navazuje na něj souostroví Alandy. 6700 ostrovů. Nedaleko ve Švédsku Stockholm Archipelago s 24000 ostrovy.
Toto jsou místa, která můžete s námi poznat. Na jaře znovu vyplouváme do těchto vod. Z Finska, přes Archipelago Sea a Alandy do Stockholm Archipelago a do Stockholmu. A další týden přes souostroví zpět. Severní jaro na ostrovech, den dlouhý skoro 24 hodin, prázdné přístavy a maríny, jachting v bludišti ostrovů, ostrůvků, útesů a mělčin. Hledání bezpečné trasy lesem bójí a kardinálních znaků. Na závěr dne sauna, která je snad každého přístavu součástí.
Foto Pavel Nesvadba
Velmi pozdní večer na severu.
Je to docela jiný jachting, než na jaký jsme zvyklí z jihu Evropy. Jiná krajina, jiná vegetace, odlišný materiál, ze kterého jsou ostrovy stvořeny, architektura i kultura, jiné zvyky a obyčeje. Pro zajímavost přikládám k několik fotografií od skvělého fotografa moře a lodí Pavla Nesvadby.
V hlavním městě Aland můžete navštívit námořní muzeum na plnoplachetníku Pommern, který až do druhé světové války plul do Austrálie pro obilí. Ve Stockholmu zase slavnou loď Vasa. Ta nedoplula nikam a potopila se při první plavbě.
Na plavbu se vydávají dvě čtyřkajutové lodě z finského Dalsbruku. Cesta z Helsinek do Dalsbruku při plavbě tam a z Dalsbruku do Helsinek na letiště na cestě zpět je zajištěna. Vyrazit můžete na 14 dnů, nebo se po týdnu vystřídat ve Stockholmu. Na jedné lodi bude kapitánem Dan Přívara, na druhé Jirka Pacák.
1886
Související články
Poznejte s námi Egej, letenky jsou levné
Poznejte s námi Egej, letenky jsou levné
Na květen jsme vypsali dvě one way plavby po neznámých ostrovech v Egejském moři. Budeme se vyhýbat turistickým lokalitám, místům již navštíveným, půjde o plavbu objevitelského charakteru. Téměř... A letenky jsou nyní levné!
Hledáte zkušené skippery/instruktory pro svoji plavbu?
Hledáte zkušené skippery/instruktory pro svoji plavbu?
Chcete vyplout s rodinou, či přáteli a hledáte zkušeného skippera, který vás zároveň něco naučí? Nabízíme služby instruktorů, se kterými jste se mohli setkat během našich kurzů.
Kréta, buginy a pomeranče
Kréta, buginy a pomeranče
Bylo to v roce 1995. Na lodi, ve které se člověk nepostavil a do které v náklonu teklo. Přistáli jsme divoce na Krétě v Chanii. Vše pro nás bylo nové.