Search
× Search
Šikovná dovednost do řeckých vod
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Šikovná dovednost do řeckých vod

Rozhodnete-li se pro plavbu do Řecka zapomeňte na práci s mooringy, až na maríny a několik výjimek se s nimi nesetkáte. Musíte umět kotvit a ke kotvení patří i kotvy hozené přes sebe. Důležité je vědět, jak si s touto nepříjemností poradit.

Že jste svoji kotvu hodili přes sousedův řetěz obvykle zjistíte při jejím vytahování. Kotevní vrátek úpí a kvílí a když vytáhnete kotvu k hladině, vidíte, že vedle svého železa táhnete i sousedův řetěz. Soused u mola mezitím startuje motor, gestikuluje, ale jeho slovům není přes kvílení větru rozumět.

Naštěstí…

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Řetěz je příliš těžký na to, abychom ho z kotvy shodili.
No, ale co teď s tím? Kotva nejde vytáhnout na palubu a cizí řetěz je příliš těžký, abychom ho z naší kotvy shodili. To zjistí i nejramenatější člen posádky poté, co to sebejistě zkusil.

Nejde-li to silou, je třeba změnit přístup. Vezměte vyvazovací lano a jeden konec vyvažte vpředu na vazák. Druhý konec protáhněte pod řetězem běsnícího souseda. Napněte lano a také druhý konec uvažte na vazák. Nyní povolujte svoji kotvu, dokud se nevyvlékne z řetězu. Pak ji vytáhněte. Nyní stačí povolit provaz a spustit sousedův řetěz do hlubin.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Pod řetězem je třeba protáhnout lano, uvázat ho na vazák, spustit naši kotvu a tím ji uvolnit.
Slušnost nyní velí projevit vztekajícímu se kolegovi alespoň nějakou účast. Vzteká se sice oprávněně, ale jistě i on se někdy podobné nešikovnosti dopustil a/nebo v budoucnu dopustí.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Nakonec ne vždy musí být vina na tom, kdo cizí řetěz vytahuje.
Navíc ani nemusí být vina na vaší straně…

2056
Na horu