Severní, nebo jižní skupina?
1700 mil zbývá do cíle Milanu Koláčkovi s Pierrem Brasseurem. Jsou na 17. místě, ale severní skupina se zdá být na dohled. To by mohlo znamenat posun do první desítky…
V čele Transat Cafe L´Or ve tříde Class40 je stále severní skupina jachet vedená SNSM. Dostaly se ale do bezvětří a jsou rychle dotahovány loděmi na jihu v pasátu. Obě skupiny nyní dělí tlaková výše, oblast bez větru. To by mohlo být nadějné pro skupinu na jihu. Již zítra by měla být v čele vedoucí jachta jižní skupiny Seafrigo-Sogestran.
Je ale třeba opatrnost. Dělat odhady bez routingového programu je ošidné. Na první pohled to špatně nevypadá, ale první pohled může být šalebný. Těmto jachtám stačí jen málo k tomu, aby se rozletěly po hladině.
Jižní skupinu budou brzy čekat obraty po větru. Tím se její trasa ještě protáhne. Čelo této skupiny by mohlo setrvat ve stabilním pasátu, který bude od východu slábnout, Milan s Pierrem to budou mít na hraně. Za nimi by již vítr měl lehat.
Tolik tedy laický odhad situace, více uvidíme uprostřed týdne.
ještě oprava minulého článku, ve kterém jsme mluvili o ztraceném spinakeru. Uváděli jsme, že povolil zámek na stěžni. Byla to špatná informace. Povolil na stěžni tzv constrictor stopper, ve kterém nevydržel oplet držící lano.
Polohu lodí najdete zde.
600
Související články
Na severním Atlantiku fouká. Co naši?
Na severním Atlantiku fouká. Co naši?
Severnímu Atlantiku dnes dominuje hluboká tlaková níže. Vítr jižně od centra níže až 100 uzlů. Fronta se táhne až skoro do pasátu. A naši? Musí frontou projet. Už zítra.
Kde pluje Milan Koláček?
Kde pluje Milan Koláček?
Milan Koláček na svém závodním speciálu Class40 pluje z Karibiku do Bretaně. Prosincový severní Atlantik není nic, co by běžní jachtaři vyhledávali. Jak to ve středu Atlantiku vypadá?
Kde je teď Milan Koláček?
Kde je teď Milan Koláček?
Volal jsem mu na pevnou do Brna (ano, v Brně to ještě mají). Nikdo to nebral. Prahou se jen mihnul. Mobil nebere, asi bez signálu. A jeho jachta Inland Roots, Ocean Soul už není na Martiniku. Kdepak se asi plaví?