Proč nevypínat mapový plotter na kotvě
Stání na kotvě je energeticky náročné, proto skippeři často vypínají vše, co jde. Proč není dobré některé z přístrojů na kotvě vypínat?
Akumulátory na jachtách by měly být dimenzovány tak, aby udržely jachtu v provozu alespoň 24 hodin bez nabíjení. Chceme-li výdrž prodloužit, vypínáme vše, co zrovna nepotřebujeme. Je velmi lákavé při stání na kotvě vypnout veškeré navigační přístroje, které nepotřebujeme. Snížíme spotřebu… Není to ale nejlepší nápad.
Představte si situaci. Stojíte na kotvě, v polovině noci vás vzbudí bouřka. Vylétnete na palubu, vítr vás tlačí na břeh, kotva nedrží. Chcete zjistit, kolik je pod kýlem vody a odplout. Přístroje jsou ale vypnuté. Křičíte na posádku v podpalubí, aby je zapnula. Ptají se, které je to tlačítko… Místo řešení dramatické situace na palubě musíte dolů zapnout přístroje. Pak čekáte. Než naběhne plotter, než odsouhlasíte přijetí podmínek, než naklikáte mapu…
Než k tomu dojde, už může být pozdě.
Navíc máte-li na plotteru zapnutý track, tedy sledování pohybu lodě, vidíte podle něj, jestli vám kotva drží, nebo už ji vlečete. To vám říká, kolik máte času na reakci.
Dále si nechávejte zapnutý kotevní vrátek a rozhodně neodnášejte jeho ovládání. Nastal by znovu problém s meškáním.
Jachta by měla být stále připravená na odplutí. Budete-li v kokpitu kopat do zapomenutých láhví a skleniček, můžete snadno skončit noc na chirurgii.
Protože je ale dobré šetřit energií, stáhněte večer jas přístrojů na minimum.Přístroje nebudou oslňovat a spotřeba se sníží.
7053
Související články
Je světlé dno vždy vhodné na kotvení?
Je světlé dno vždy vhodné na kotvení?
Už dlouho mluvíme o tom, že kotvu je třeba spouštět do světlého. Nikoli na tmavé dno, to bývá mořská tráva Posidonia. Světlé je písek a tam kotva drží. Tedy většinou…
Zátoka s tělocvičnou
Zátoka s tělocvičnou
Jmenuje se Paralia Agios Sostis, leží na východním pobřeží Serifosu. Pláž, krásná voda, kostelík na kamenném poloostrově a vlastní tělocvična.
Pomáhat si při vytahování kotvy motorem?
Pomáhat si při vytahování kotvy motorem?
Mám si při vytahování kotvy pomáhat motorem, nebo ne? Jednoduchá otázka, na kterou je složitější odpověď.