Search
× Search
Proč nevypínat mapový plotter na kotvě
Daniel Vodička

Proč nevypínat mapový plotter na kotvě

Stání na kotvě je energeticky náročné, proto skippeři často vypínají vše, co jde. Proč není dobré některé z přístrojů na kotvě vypínat?

Akumulátory na jachtách by měly být dimenzovány tak, aby udržely jachtu v provozu alespoň 24 hodin bez nabíjení. Chceme-li výdrž prodloužit, vypínáme vše, co zrovna nepotřebujeme. Je velmi lákavé při stání na kotvě vypnout veškeré navigační přístroje, které nepotřebujeme. Snížíme spotřebu… Není to ale nejlepší nápad.

Představte si situaci. Stojíte na kotvě, v polovině noci vás vzbudí bouřka. Vylétnete na palubu, vítr vás tlačí na břeh, kotva nedrží. Chcete zjistit, kolik je pod kýlem vody a odplout. Přístroje jsou ale vypnuté. Křičíte na posádku v podpalubí, aby je zapnula. Ptají se, které je to tlačítko… Místo řešení dramatické situace na palubě musíte dolů zapnout přístroje. Pak čekáte. Než naběhne plotter, než odsouhlasíte přijetí podmínek, než naklikáte mapu…

Než k tomu dojde, už může být pozdě.

Stejně tak nechávejte zapnutý kotevní vrátek a rozhodně neodnášejte jeho ovládání. Nastal by stejný problém.

Jachta by měla být stále připravená na odplutí. Budete-li v kokpitu kopat do zapomenutých láhví a skleniček, můžete snadno skončit noc na chirurgii.

Protože je ale dobré šetřit energií, stáhněte večer jas přístrojů na minimum.Přístroje nebudou oslňovat a spotřeba se sníží.

4856
Na horu