Search
× Search
Proč nedojela Velikonočka do Dubrovníku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Velikonoční regata

Proč nedojela Velikonočka do Dubrovníku

První etapa Velikonoční regaty skončila nečekaně nikoli v Dubrovníku, ale v Palmižaně na Hvaru. Co bylo příčinou dramatického zkrácení závodu?

Organizátoři regaty museli bojovat se dvojicí soupeřů. Prvním bylo počasí. Jugo foukalo rychlostí kolem 30 uzlů. Stoupat proti třicetiuzlovému větru a vlnám, které s ním souvisí, není žádný med. Na zadek dostávají lodě i jejich posádky. Co se posádek týče, přidává se k tomu ještě letošní chladné jaro. Teplota moře je jen mezi 11 a 12°C, je zataženo a pocitová teplota kvůli větru a vzdušné vlhkosti vyčerpaným posádkám také nepřidá. Z toho důvodu rozhodnutí o přerušení před dlouhou a chladnou nocí přivítali mnozí závodníci s úlevou.

Zimní údržba

S počasím souvisel i druhý faktor, který měl na přerušení vliv. Byl to technický stav lodí. Silný vítr a touha uspět odhalily nedostatky zimní údržby. Na lodích docházelo k mnoha selháním. Jedna jachta za druhou mířily do bezpečných přístavů, aby bylo možné opravit, co nevydrželo soutěživost posádek, nebo přes zimu opraveno nebylo.

Na organizátory pak vyvíjeli tlak i majitelé jachet, kteří označovali podmínky za k závodění nezpůsobilé.

COVID faktor

K technickému stavu lodí je nutné zmínit všudypřítomný COVID faktor. Loňská sezóna byla pro charterové společnosti katastrofální (po finanční stránce). Charterová společnost na Murteru musela propustit polovinu zaměstnanců a prodat některé lodě, aby přežila. Zimní údržba je nákladná záležitost a pokud chybí zdroje, dopadne tak, jak dopadnout musela. Murter není jediný případ. 

Geniální improvizace

Foto Sea U Sailing

Foto Sea U Sailing

Důmyslná oprava otěžového vozíku.
Za zmínku zde stojí improvizace některých, kteří do cíle dopluli. Na snímcích z lodi Sea U Sailing Jana Hirnšala je vidět, jak se vítězství chtivá posádka poprala s otěžovými vozíky geny, které vylétly z kolejnic a poztrácely tak nezbytné kuličky. Nezbytné kuličky nahradila dvojice šroubováků…

Co bude dále

Kvůli technickým potížím organizátoři zaveleli k přesunu z Palmižany do závodního depa v Murteru, kde již čekaly týmy připravených mechaniků s kladivy v rukou, aby v rekordním čase opravily, co si opravu zasloužilo. Jako v depu F1.

Počasí dnes v Chorvatsku k závodění neláká. Přechází tlaková níže, hustě prší a bóra připomíná že zima umí kousat i v jarních měsících. Zítra plánují organizátoři regaty dlouhou etapu v okolí Murteru, která rozhodne o vítězi letošní Velikonočky. Připomínám, že na vítěze si můžete vsadit a vyhrát tak ceny od Helly Hansen.

5193
Na horu