Search
× Search
Přístav s nejčistější vodou je Zverinac
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Přístav s nejčistější vodou je Zverinac

Nedaleko známého vraku na severozápadě Dugiho otoku leží ostrov Zverinac. Přístav ve Zverinacu je jako akvárium. Přístav s nejčistější vodou v Chorvatsku. Zřejmě.

Na ostrově Zverinac žije celý rok asi 50 domorodých obyvatel. Život se odehrává na nábřeží kolem přístavu. Masivní přístavní zdi se budovaly více než 10 let, břehy ostrova spadají hned do hloubek přes 20 metrů.

Přístav je vlastně jen nábřeží s malými vnitřními přístavy, do kterých není snadné vplout. Hloubka je ale i uvnitř přístavů více než dostatečná. Z vnější strany jsou instalovány mooringy, jejichž šéfem je Braco. Domorodý kapitán přístavu a pěstitel oliv (pokud byste potřebovali olej, obraťte se na něj).

Protože mooringy ihned mizí v hlubině, není možné mooring napnout a tím podat na připlouvající loď. Stále mizí přímo v hlubině. Proto jen nastavte na zádi háček a Braco vám na něj patentovaným způsobem nahodí mooringové lano. Pak již je vše běžné. Vyvazovací lana na molo, mooring na příď a tahat. Morringy pro menší jachty najdete na severu přístavu u dřevěného mola. Větší jachty mohou stát u střední části nábřeží bokem, od mola je bude odtahovat dvojice mooringů na boku. Další místo je bokem za trajektovým molem. Nejlepší místa jsou pak uvnitř malých přístavů. Do jižního u trajektového mola vplují jachty délky cca 15 metrů, i když to tak nevypadá. Do středního menší motorové čluny a plachetnice.

V přístavu (na ostrově) je jediná hospoda. Je dobré si tam dojít před sedmou vyzvednout jídelní lístek a udělat objednávku. Obsluha má jen jedny ruce. Kuchaře mají velmi dobrého, o čemž svědčí movití italští hosté.

Voda v přístavu je čistá tak, že to snad ani víc nejde. Vidíte do hloubky cca 15 metrů. Koupat a potápět se dá i ve vnitřních přístavech. Sledujete-li rádi i noční života běh pod hladinou, vemte si baterku a potopte se zde. Ve vnitřních přístavech potkáte plno ryb a mnohých mořských kreatur

Koupání je možné i po ránu. Jen ale do cca 0700. Pak se začnou budit posádky kolemstojících jachet a jiskřivá modř se zahalí nahnědlým závojem...

 

3530
Na horu