Pozor při couvání k molu
Couváte k molu, na hloubkoměru 3 metry a najednou loď stojí. Kormidlo je rozštíplé, kauce v p….i. Kde se stala chyba?
Je to jednoduché. Couváte-li ke břehu, je vám v mnoha případech hloubkoměr na nic. Čidlo hloubkoměru je umístěné na přídi před kýlem. Pokud se dno prudce u mola zvedá, je hloubka před kýlem jiná, než pod kormidlem.
Co s tím?
Máte několik možností.
V místech, která jsou uvedena v pilotu, bývá malá hloubka u mola obvykle vyznačena. Zkontrolujte si pilota a vyhnete se nepříjemnostem.
Není-li lokalita v pilotu uvedena, můžete hloubku odhadovat pohledem. Má to jen dvě nevýhody. Chce to zkušenost a je to nepřesné.
Dále můžete na místo najet nejprve přídí, hloubku blíže u mola osahat hloubkoměrem a poslední metry odhadnout. Stále to není 100% přesné, ale přesnost se zvyšuje.
Můžete vzít také háček a z přídě hloubku exaktně změřit. Přesné. Ale pracné.
No a poslední možností je neriskovat a najet na místo přídí a takto se i vyvázat.
Žádná z těchto rad není použitelná vždy a všude. Jejich kombinací však uchráníte kormidlo před poškozením v 99 % případů.
A ušetříte. Samozřejmě.
8488
Související články
Proč je třeba se při couvání s jachtou dívat na příď?
Proč je třeba se při couvání s jachtou dívat na příď?
Couvám k molu. Kam jedu, tam se dívám. Platí to vždy? Nebo je třeba se občas podívat, co dělá příď?
Jak přistát bokem k molu sólo? Stačí jedno lano a motor
Jak přistát bokem k molu sólo? Stačí jedno lano a motor
Přistát bokem k molu sám není složité, jak se může zdát. Nejtěžší není samotné připlutí k molu, ale stabilizace jachty v okamžiku, kdy jsme na palubě sami. Přitom existuje jednoduchý trik. Stačí správně použít záďové lano a motor.
Pozor na špatně nastavený hloubkoměr
Pozor na špatně nastavený hloubkoměr
V posledních letech jsem na lodi nezažil správně nastavený hloubkoměr. Vždy se ptám zástupců charterové společnosti a vždy dostanu odpověď. Ta odpověď nikdy nebyla správná. Plujeme na lodích, kde hloubkoměry ukazují hausnumera.