Search
× Search
Potápění v lese, za pláže krásnější, Mozambik na Makarské
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Potápění v lese, za pláže krásnější, Mozambik na Makarské

Potápěli jste se někdy v lese? Nemyslím v jezírku, které leží v lese. Myslím v lese, mezi stromy, pod posedem, vedle vlka a medvěda?

Něco takového je možné v Chorvatsku v místě, které se jmenuje Ponikve. Je to zvláštní jezero v krasu, vzdušnou čarou jen 4 km od Bakaru nedaleko Rijeky. Jezero, které je a není.

Běžná krajina se v závislosti na počasí a srážkách mění tu a tam na jezero. Tu a tam je třeba dvakrát do roka. Srážky v krasu naplní podzemní praskliny, otevřou se studánky a začnou údolí napouštět. Stačí několik hodin a vznikne jezero. Jezero mezi stromy, v krajině medvědů, rysů a vlků, unikátní jezero, které je a není. Nevydrží dlouho, ale nabízí unikátní možnosti pro potápěče. Kde jinde se dá potápět mezi větvemi stromů?

Vylepšení pláží

Foto screenshot

Foto screenshot

Pomoc přírodě
Chorvatské pobřeží je krásné. Oceňují to především lidé odjinud. Domácí ale musí bojovat s tím, že postrádá některé aspekty turistické využitelnosti. Třeba pláže. Nejsou pláže a turista si nemá kam lehnout. Selhání matky přírody.

Silou lidského pokolení je, že dokáže měnit okolí k obrazu svému. Absence pláží tak není nedostatek, ale příležitost. Kde chybí pláž, tam je možné navést odpad ze stavby nedalekého apartmánového komplexu, navrch zasypat nadrceným vápencem, zapíchat slunečníky a příroda je rázem vylepšena. Turistická využitelnost stoupla o třídu.

Dělo se tak převážně v době koronavirové krize, kdy úřady měly na starosti docela jiné úkoly, než hlídat dodržování předpisů.

Mozambik na Makarské

Foto Facebook

Foto Facebook

Je to Makarská, není to Makarská?
Ještě jednou se vrátíme ke kráse chorvatského pobřeží. Je nádherné, ale zjevně má své nedostatky. Například šefica turistické zajednice z Makarské chtěla zvýšit atraktivitu svého regionu tím, že na sociálních sítích použila fotografii písečné pláže někde v Mozambiku.

Vyvolala úšklebky. Kdo z vás viděl na Makarské podobnou písečnou pláž? Je to ale jasné. Když žijete v cukrárně, také se vám dortíky přejí a hledáte něco jiného.

 

4305
Na horu