Search
× Search
Poslední plavba parníku Tijat
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Poslední plavba parníku Tijat

Pokud jste někdy pluli v okolí Vodice a po ostrovech Šibenického archipelagu, určitě jste potkali malý ostrovní parníček Tijat. Předevčírem se v 68 letech vydal na svoji poslední plavbu.

V posledních letech se s ním bylo možné potkat především na lince číslo 505 mezi Šibenikem, Zlarinem, Prvičem a Vodicí. Za svoji kariéru ale plul po mnoha chorvatských ostrovech, převezl tisíce pasažérů a tuny nákladu. Dokonce dvě osoby by mohly mít palubu Tijatu uvedenu ve svém rodném listě.

Tijat byl postaven v roce 1955, na vodu byl spuštěn pod názvem Ohrid. Pro mnohé ostrovany byl dlouhá léta jedinou spojnicí s pevninou, stal se součástí jejich života. Tento týden na lince 505 ale byl jeho poslední. Naposled připlul v pátek večer do Vodice, kde ho čekalo velké rozloučení.

Image
Nyní je v loděnici ve Cresu, kde čeká na svůj další osud. Dlouho to vypadalo na smutný konec, ale v poslední době po iniciativě jeho obdivovatelů se zdá, že by budoucnost nemusela být tak smutná. Město Šibenik uvažuje, že by loď nechalo opravit a sloužila by nadále jako plovoucí muzeum.

768
Na horu