Search
× Search
Nová marína Jiřího Šmejce v Trogiru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Nová marína Jiřího Šmejce v Trogiru

Zlatonosný chorvatský jachting láká další a další velké hráče. V charteru jachet se angažuje PPF, její současný šéf Jiří Šmejc zase sází na maríny. Vedle Marina Nautica Novigrad a Marina Polesana v Pule, patří do skupiny i Marina Trogir, která plánuje expanzi.

Oblast mezi Splitem a Rogoznicí je na maríny bohatá. Centrem oblasti je okolí Trogiru. V Trogiru a jeho těsné blízkosti jsou dnes tři maríny, vedle nejstarší ACI maríny, to je Baotić v Segetu a nejnovější SCT marína vzniklá na půdě loděnice Brodotrogir. SCT marína je nyní ve vlastnictví Jiří Šmejce, respektive jeho finanční skupiny Emma Capital. I když se jedná o novou marínu, má dojít k rekonstrukci a rozšíření kapacity. Připravuje se výstavba další části s šesticí plovoucích mol a 182 místy k stání. Tento projekt nyní prochází fází schvalování vlivu na životní prostředí. Současná kapacita maríny je 232 míst na vodě a 114 míst na břehu.

V atraktivní charterové oblasti poblíž splitského letiště (Split – Agana) je cca 2500 míst v marínách. A to nepočítáme klubové přístavy, jako je splitský Spinut, nebo maríny na ostrovech). Hustota lodního provozu je zde mimořádná. Především ve dnech sobota večer – neděle a čtvrtek – pátek. Z toho pak plynou časté kolize, ke kterým dochází ve Splitských vratech.

Oblast je to tedy dobrá s ohledem na spojení, méně šťastná je to volba pro ty jachtaře, kteří preferují soukromí a klid. Do budoucna je možné očekávat, že počet marín v této atraktivní části Chorvatska není konečný.Koneckonců výstavba marín ve starých průmyslových nebo přístavních areálech je z hlediska přírody tou nejšetrnější cestou. 

1734
Na horu