Search
× Search
150 nouzových volání
Daniel Vodička

150 nouzových volání

Noc z neděe na pondělí byla divoká. MRCC v Rijece řešilo více než 150 volání během jediné noci. Během noční divočiny probíhaly záchranné akce především v okolí Zadaru.

Vše začalo v neděli večer kolem 2230 na ostrově Molat. V zátoce Jaz bylo nahlášeno pět plachetnic, které skončily na mělčině. Na nich se nacházelo 50 dětí a 6 dospělých. Záchranná akce začala okamžitě a během krátké doby se podařilo všechny zachránit. Grupa nezletilců (10 – 15 let) se zážitkem, který pobyt na lodi konečně okořenil vzácnými chutěmi, skončila na úřadě na Molatu. Druhý den již děti uháněly trajektem do Zadaru. Skvělý zážitek pro slohovou práci na téma toho nejlepšího z prázdnin. Mezi zachráněnými byla i dvojice Chorvatů, kteří opustili svoji jachtu jen chvíli před potopením a na záchranu čekali na pomocném člunu.

Nešlo o jedinou nehodu v tomto čase, ale ty ostatní nebyly tak vážné a všechny se naštěstí obešly bez obětí na životech a zraněných.

Probíhalo také pátrání po sedmici Čechů (z toho 6 dětí), která byla naposledy viděna při plavbě mezi kempem Punta a Starou Baškou (není uvedeno, na čem plula – madrace, růžový plameňák???). Do pátrání byly zapojeny tři lodě. Pátrání bylo neúspěšné, ale z kempu nakonec přišla zpráva, že mořeplavci se vrátili do stanového městečka po souši.

Další trojice lodí byla nalezena vyvržena na březích ostrova Susak. Naštěstí se i tato nehoda obešla bez zraněných.

Varování před dnešní nocí

Dnes v noci nad Jadranem přejde studená fronta, která přinese již avizované ochlazení. S frontou ale budou spojeny i velmi silné bouřky. Postupně se především na severním Jadranu a části Jadranu středního rozfouká velmi silná bóra. Buďte tedy opatrní a vyhledejte na dnešní noc bezpečné stání.

6969
Na horu