Search
× Search
Nejzajímavější z toho, co přichází
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

Nejzajímavější z toho, co přichází

Beneteau First 36. Je to už skoro 15 let, co největší světová loděnice představila nového Firsta v kategorii 30 – 40 stop. Dlouho očekávaná novinka měla mít premiéru v Düsseldorfu. Výstava byla zrušena, ale my si mimořádně zajímavou jachtu představíme i bez ní.

Tvůrčí tým slibuje, že na trh vstupuje sériově vyráběná jachta, která bude schopná překonávat 10 uzlů již ve 12 uzlech větru. A není to jediná zajímavost této jachty.

V roce 2018 loděnice Beneteau koupila slovinskou firmu Seascape, která vyrábí mimořádně úspěšné jachty do délky 27 stop. Tým kolem bývalých závodníků Classe Mini Andraže Mihelina a Kristiana Hajnšeka spolupracoval na všech svých lodích s francouzským designérem Samem Manuardem. A proslýchalo se, že pracují na něčem větším...

Grafika Beneteau

Grafika Beneteau

Jachta by měla ochotně přecházet do skluzu.
Od té doby se Sam Manuard posunul mezi světovou designérskou extratřídu, když má za sebou úspěšnou jachtu IMOCA a před sebou několik dalších. Navíc dominuje třídě Class 40. Seascape se přešel pod křídla Beneteau. First 36 je společné dílo této rozšířené spolupráce.

Beneteau se v posledních letech soustředila na turistické jachty a sportovní sektor loděnici unikal. V něm se dobře dařilo menším loděnicím jako Pogo – Structures, nebo JPK. Přitom v minulosti v tomto segmentu dominovala.

Zadání nové lodě bylo jasné. Sportovní výkony na všech kurzech, podobný komfort v podpalubí jako u úspěšné First 40.7 a dlouhý produkční život. Výsledkem je rychlý cruiser a club racer, který není jen rychlý na bočáky, ale skvěle zvládá i VMG kurzy. A létá ve skluzu. Kdo zažil na kajutové plachetnici ten pocit, kdy loď letí ve skluzu, už nechce jinak. Podle výpočtů by novinka měla zvládat 10 uzlů při 12 – 13 uzlech větru.

Grafika Beneteau

Grafika Beneteau

Ještě jednou salón...
Aby se toto podařilo, je třeba dodržet navržené parametry ve výrobě. To bývá někdy oříšek. Zde se realizovatelnosti projektu věnovala velká pozornost. Velkou práci odvedla Pure Design and Engineering z Nového Zélandu. Základem celého interiéru a přepážek jsou sendvičové panely z tvrdé pěny. Takto se staví závodní jachty. Například koupací plošina na zádi je z nomexového sendviče a váží 4,5 kg! Vzpomeňte si, že na běžných turistických lodích ji máte problém zvednout.

Uvnitř je jachta na svou délku velmi prostorná díky své šířce. Dřevo je ve vylehčeném interiéru použito k zateplení strohého celku. I když nedominuje, je ho uvnitř stále dost, srovnáme-li to se sportovní konkurencí.

Jachta bude vyráběna v nové loděnici ve Slovinsku. První rok je v plánu 25 kusů, dále se počítá s navýšením kapacity.

Parametry 
Grafika Beneteau

Grafika Beneteau

Vnitřní uspořádání

Délka    11,0 m

Šířka      3,8 m

Ponor   2,25 m

Výtlak   4800 kg

Balast    1550 kg

Plocha plachet proti větru           80 m2

Plocha plachet po větru 180 m2

Základní cena    198 000 EUR bez DPH

Více informací zde.

2465
Na horu