Search
× Search
Mikrojachtař Bedwell ztroskotal dříve, než vyplul
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Mikrojachtař Bedwell ztroskotal dříve, než vyplul

Měla to být rekordní plavba. Britský jachtař Andrew Bedwell chtěl přeplout Atlantik východním směrem na nejmenší lodi všech dob. Už první míle odvážného pokusu však ukázaly limity jeho limitovaného plavidla a v přístavu pak bylo dokonáno dílo zkázy. Metrová jachta Big C je prý nyní na odpis.

„Konec snu“ je název videa, které Andrew Bedwell v úterý zveřejnil na sociálních sítích. V krátkém klipu devětačtyřicetiletý Brit se slzami v očích vysvětluje, že jeho 99centimetrová mikrojachta byla zničena: „Big C už neexistuje.“

Co se stalo? Den předtím se chystal vyplout na svou odvážnou cestu dlouhou 1 900 mil přes severní Atlantik. Kdyby plavbu úspěšně dokončil, překonal by světový rekord Huga Vihlena z roku 1993, který přeplul Velkou louži na jachtě dlouhé 1,68 metru. Brzy po startu si ale Bedwell všiml, že do lodi zatéká, a otočil se zpět ke břehu. Když však měla být mikroloď v přístavu vytažena z vody, došlo k osudné nehodě.

„Protože byla jachta plná vody, museli jsme ji vytahovat za rám, místo abychom použili popruhy pod trupem,“ vysvětluje Bedwell. To však nebyl dobrý nápad. Konstrukce nevydržela váhu (podle Bedwellova odhadu přes půl tuny vody) a Big C se v přístavu zřítila na zem.

Co bude dál, je zatím nejisté, ale je možné, že Bedwellův projekt půjde definitivně k ledu. Ve videu odvážlivec děkuje všem svým příznivcům a omlouvá se: „Nemůžu to udělat, je mi líto. Jsem úplně zničený.“ Podle jeho dalších slov je zřejmé, že rozsah poškození je fatální: „Doufal jsem, že to opravím a pak buď pojedu dál, nebo loď přivezu do Británie na pozdější pokus. Bohužel nic z toho teď není možné.“

 

1350
Na horu