Search
× Search
S metrovou lodí přes Atlantik
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

S metrovou lodí přes Atlantik

Pokud si někdo myslel, že plavit se po mořích a oceánech na čtyřmetrové lodi je bláhovost a extremismus, toho asi poněkud zaskočí Angličan Andrew Bedwell. Do světa mikrojachtingu přináší se svým podivným jednometrovým plavidlem zcela novou dimenzi. Zda to bude fungovat, má prověřit plavba z Newfoundlandu do Anglie. 

Asi není třeba zdůrazňovat, že půjde o sólo plavbu. Na "palubě" totiž není místo vlastně ani pro samotného sólo jachtaře. Lodi, která připomíná velký závěsný motor nebo jakousi bójku s kýlem, Bedwell předívá "Big C". Na plavbu z Newfoundlandu se chce vydat v květnu 2023. Pokud dopluje do Velké Británie, jak má v plánu, stane se novým rekordmanem, protože na tak malém plavidle ještě Atlantik nikdo nepřekonal.

Osmačtyřicetiletý odvážlivec pochází ze severní Anglie a podle vlastních slov plul sám na palubě Mini 6.50 kolem Islandu. S omezeným životním prostorem na palubě má tedy zkušenosti, tentokrát se ale vydal skutečně extrémním směrem. Vnitřní prostor je možné zcela vodotěsně uzavřít, loď je vybavena systémem AIS, vysílačkou a mapovým plotterem. Energii obstarává solární panel a malý ruční generátor. K dispozici je také odsolovací zařízení, přičemž vyrobená voda se ukládá do kýlu.

Aktuálně jsou na programu zkušební plavby v domovských vodách.

"Tahle plavba je můj dlouholetý sen, ale nedělám si iluze, že to bude snadné. Nejtěžší bude vyrovnat se s absencí prostoru, toalety a pořádného jídla," komentuje Bedwell.

Bedwell projekt financuje pomocí crowdfundingové kampaně, za níž je ušlechtilá myšlenka - vybrané prostředky půjdou kromě pokrytí Bedwellových nákladů také na výzkum léků proti rakovině. Z plavby dlouhé 1900 mil chce Bedwell zároveň pořídit filmový záznam. Jachtař předpokládá, že plavba zabere dva měsíce.

Pár informací najdete zde.

  

1788
Na horu