Search
× Search
Kotvení v zátoce Mala luka
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby, Kam jet

Kotvení v zátoce Mala luka

Zátoka Mala Luka na jihovýchodě ostrova Krk je na první pohled ideální na kotvení. Je dostatečné velká, dobře krytá a hloubka je ve většině zátoky pod 6 metrů. Tedy ideální na kotvení? Ne tak docela. Je tu jiný problém.

Tím problémem je skalnaté dno. Stačí se jít podívat na břeh, abyste viděli, jak vypadá mořské dno v zátoce. Jde o zvětralý vápencový povrch, který najdeme i na pobřeží. Vápencový povrch, který často připomíná čerstvou hlubokou orbu. Část dna je zanesena substrátem, ale z něj vylézají vrcholy vápencového dna. Substrátu navíc není taková vrstva, aby se kotva do něj mohla zarýt.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

nebezpečí, které vzniká při kotvení v Male luce.
Kotvení v zátoce tak často vypadá tak, že kotva se zachytí za skálu. A drží. Drží, dokud vítr nezmění směr. Vzhledem k tomu, že často přes den vane severozápad a v noci se zvedne bóra, může to být problém. Skalnaté dno tohoto typu představuje ještě jeden problém při změně směru větru. Vpuštěný řetěz ležící na dně se může zachytit za některou ze skalek na dně a vaše loď (nebo kterákoli jiná) se přestane pohybovat podle očekávání a může dojít ke kolizi s jinou jachtou.

Řešením prvního problému je kotvení v nejhlubší brázdě zátoky, kde se dá očekávat, že bude substrátu nejvíce. Tam je šance, že se kotva zaryje největší. Řešením číslo dva je pak stání se zádí vyvázanou na břehu proti noční bóře. Tento vítr je zde extrémně častý. Případně je možné zvolit na kotvení hlubší zátoku Vela Luka na jihu Krku.

1326
Na horu