Search
× Search
Klasická kráska pod ostrou palbou
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Klasická kráska pod ostrou palbou

Padesátimetrová jachta Kalizma, na jejíž palubě trávili kdysi čas Richard Burton s Elizabeth Taylorovou či Brad Pitt s Jenifer Anistonovou, se u jemenského pobřeží zapletla do přestřelky. Na místě zůstal jeden mrtvý. Zúčastněnými byly soukromá palubní ostraha a (pravděpodobně) jemenská pobřežní stráž. Ostraha lodi však vypověděla, že druhou stranu považovala za piráty.

K incidentu došlo 28. dubna v Adenském zálivu, přibližně 30 námořních mil od pobřeží Jemenu. Jemenské úřady uvedly, že strážci na palubě jachty omylem zahájili palbu na plavidlo jemenské pobřežní stráže, zatímco manažer lodi trvá na tom, že stříleli na piráty. Jemenská pobřežní stráž potvrdila, že při přestřelce byl zabit jemenský voják a další byli zraněni.

Loď postavená v roce 1906, jejíž paluba kdysi hostila večírky hollywoodské smetánky, je nyní ve správě bombajské společnosti West Coast Marine Yacht Services. Její majitel Aashim Mongia řekl, že „piráti“ zaútočili na plavidlo jako první a v několika vlnách se vrátili, aby se pokusili Kalizmu obsadit, což donutilo tři lodní strážce vystřelit až 200 nábojů, aby ochránili devět členů posádky na palubě. Jemenské úřady tato tvrzení vyvracejí.

Pobřežní stráž naopak uvedla, že posádky jejích hlídkových člunů „se představily a snažily se s jachtou komunikovat VHF vysílačkou, ale kapitán jachty na opakované výzvy nereagoval“. V prohlášení jemenské pobřežní stráže dále stojí, že jachta se neplavila pod vlajkou žádné země, což je nezákonné. Po pokusu o navázání kontaktu se hlídkové čluny údajně přiblížily k jachtě ve snaze upoutat pozornost posádky a přinutit ji ke komunikaci a zastavení. Jachta ale prý naopak „začala zvyšovat rychlost a zahájila silnou palbu na jemenské čluny“. Lodě jemenských orgánů odpověděly stejnými prostředky.

Mongia tvrdí, že v žádném případě nešlo o omyl a trvá na verzi, že posádka se stala obětí nevyprovokovaného útoku pirátů. Podle jeho slov jachta uskutečnila tísňové volání, že je v nebezpečí útoku, a odvolává se na letecký monitoring místních vod, který údajně také identifikoval několik pirátských lodí vydávajících se za jemenskou pobřežní stráž. Ve stejnou dobu se údajně v téže lokalitě vyskytla další dvě tísňová volání obchodních lodí týkající se pirátství. Tutéž verzi potvrdili očití svědci na palubě Kalizmy webu The Boat International a poskytli mu rovněž snímky nástavby a interiéru jachty poškozených střelbou.

 

377
Na horu