Search
× Search
Když toužíte po něčem rychlém
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

Když toužíte po něčem rychlém

Plujete na pohodlné jachtě, příjemně fouká, plachty jsou nastavené, za kormidlem autopilot a na budíku se čísla pohybují kolem 25 uzlů. To není špatné, řeknete si. Jenomže která loď to umí?

Francouzská loděnice Marsaudon Composites vyrábí katamarany ORC (Ocean Rider Catamaran). To jsou lodě, které 25 uzlů dají v pohodě a 30 uzlů umí s trochou chtění také. Sídlí na jihu Bretaně v Lorientu (v místě, kde najdete nejlepší a nejrychlejší offshore jachty). Je to lokalita, kde má dobré známé náš jachtař Milan Koláček.

Aby byla vícetrupá jachta rychlá, musí být lehká. Proto je třeba opatrně zacházet jak s objemem trupů, tak i s jejich vybavením. Trupy ORC jsou samozřejmě subtilnější než katamarany Lagoon nebo Fountaine Pajot, to ale neznamená, že by v nich nebylo dostatek místa. Je to o tom, co chcete. Baví-li vás rychlost, je třeba omezit luxus. Trochu méně tady, přidá hodně na druhé straně. Nejde o závodní lodě, ale ani o standardní turistický katamaran. Je postaven pro turisty a závodníky, kteří baží po rychlosti.

Marsaudon vyrábí již delší dobu katamarany ORC42 a ORC50. Nyní přibyl nový model ORC57. Jde o produkt designové kanceláře Marc Lombard. Skoro 18,5 metru dlouhý katamaran při šířce 9 metrů váží jen 11,3 tuny (porovnejte si to s obdobně velkými katamarany, které znáte). Také maximální hmotnost naložené lodě se mezi ostatními vymyká a činí jen necelých 14 tun. Katamaran je vybaven prohnutými daggerboardy, ponor je možné měnit z 1,5 m až na 4,5 m. Výška vrcholu stěžně nad hladinou je téměř 26 metrů. Hlavní plachta spolu s genou mají plochu 195 m2.

Grafika Marsaudon Composites

Grafika Marsaudon Composites

Vnitřní uspořádání
Stěžeň katamaranu byl posunut více k zádi. Vpředu je prostor na velké přední plachty, hlavní plachta high aspect je optimalizovaná pro výkon. Podobně jako menší ORC katamarany je sedmapadesátka vybavena pínou, v nabídce je ale i verze s kormidelním kolem.

Ve standardní verzi jsou v podpalubí 4 kajuty. V nabídce však bude i majitelská verze s trupem na pravoboku pouze se zadní kajutou a velkou koupelnou.

Jak jsme již psali v úvodu, jachta by měla zvládat 25 uzlů s lehkostí a 30 je se zkušenou posádkou dosažitelných. Není to ale jen bočák nebo plavba po větru, co je ORC vlastní. Podle polárního diagramu to vypadá, že VMG proti větru se bude za vhodných podmínek pohybovat nad 9 uzly. Jak říkal jeden klasik ze sociální demokracie: „Kdo z vás to má…“ První dva katamarany ORC 57 jsou již prodány, třetí bude dokončen příští podzim.

 

Parametry

Délka na vodorysce        17,1 m

Celková délka    18,4 m

Šířka      9 m

Výtlak prázdné lodě        11 300 kg

Ponor   1,5 – 4,5 m

Výška stěžně     25,7 m

Plocha hlavní plachty     108 m2

Plocha geny       87 m2

Motorizace        2 x 57 hp

Nádrže na naftu               2 x 200 l

Nádrže na vodu 2 x 200 l

Design  Marc Lombard

Základní cena    1 085 00 EUR bez DPH

Více zde

2210
Na horu