Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Kdo (ne)musí platit v Chorvatsku za přístav?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Kdo (ne)musí platit v Chorvatsku za přístav?

Musíte v Chorvatsku platit přístavní poplatky? Všichni vycházíme z toho, že se nám to možná nelíbí, ale jiné východisko není. Zadarský župan Božidar Longin na problematiku plateb hledí z jiného úhlu.

Jeho úhel pohledu se však zdá být pokřiven. Alespoň si to myslí chorvatská speciální policejní jednotka zvaná USKOK (Úřad pro boj s korupcí a organizovaným zločinem). Ze strany USKOKu míří na Božíhodara Longina obvinění.

Čeho se župan dopustil?

Nejprve si pojďme vyjasnit, proč se zde bavíme o županech. Obdobou našich krajů jsou v Chorvatsku župy. A župan je muž/žena župě vládnoucí. V souvislosti s tímto článkem tedy nemluvíme o froté oděvu koupelnového určení, ale o vysoce postaveném zástupci lidu, který byl zvolen do čela kraje, aby ho spravoval s péčí řádného hospodáře.

Zadarský župan Božidar Longin připlul na své motorové jachtě 9.září do přístavu ostrova Ist. Místní výběrčí přišel, zkušeným okem odhadl délku plavidla a vystavil Božídarovi účet na 48,60 EUR.

Božídar však není člověk jako každý jiný. Proto se na výběrčího obrátil s otázkou: „Proč mě to účtuješ? Víš, kdo já jsem?“

Výběrčí nevěděl. Božídar mu to jasně vysvětlil: „Jsem šéf tvého šéfa, koukej ten účet stornovat.“

Protože výběrčí je jen výběrčí a v takto vysoké hře nedisponoval vhodnými trumfy, rozhodl se ustoupit. Účet stornoval. Bál se, aby ho místní šerif nepřipravil o místo, kterého si cenil.

Bohužel pro Božídara bylo celé nedorozumění (podle něj) zbytečně rozmazáno v tisku. Novináři s všetečnými otázkami, nepříjemné chvíle. A nepomohly ani tři geniální výmluvy:

1 – Nemohl jsem zaplatit, protože s peněženkou odešla manželka.

2 – Nemohl jsem zaplatit, protože peněženka byla v kapse jiných kalhot.

3 – Nemohl jsem zaplatit, protože jsem měl jen nerozměnitelnou dvouseteurovou bankovku.

Navzdory prkotině v ceně několika kopečků jahodové zmrzliny, je nyní župan popotahován po úřadech a nemůže se plnohodnotně věnovat správě župního majetku.

Správa věcí obecních kvůli novinářům trpi…

674
Na horu