Search
× Search
Kdo je Pip Hare?
Jan Onheiser
/ Kategorie: Zajímavosti, Vende Globe

Kdo je Pip Hare?

Mnoho z nás sleduje offshore jachting a známe jména jako Alex Thompson, Jean Le Cam, Yannick Bestaven, Louis Burton a mnohé další. A mezi těmito velkými jmény je nenápadná britská dáma Pip Hare.

Pip je britská jachtařka, která se profesionálnímu jachtingu věnuje přes 30 let. V roce 2009 (ještě pod jménem Pip Hildesley) naskočila do vlaku offshore solo závodu účastí na OSTAR (Original Single-handed Transatlantic Race), což byl jeden z prvních solo závodů světa, poprvé uspořádán v roce 1960, se startem v britském Plymouthu a cílem v Newportu ve Spojených státech.

Jejím dalším cílem byla účast na Vendée Globe a na start se postavila v ročníku 2020 – 2021 společně s dalšími 33 jachtaři. Jela na starší lodi IMOCA 60 bez foilů, původně postavené Pierrem Rollandem v roce 2000 pro Bernarda Stamma (VG 2000), následně na ní jel VG 2016 Alan Roura. Přestože jí cestou doprovázely technické problémy, např. v jižním Atlantiku musela vyměnit kormidelní list, tak dokázala dojet na 19. místě. Mezi ženami skončila druhá, Z britských závodnic skončila nejlépe. Za sebou nechala i legendu Alexe Thompsona, který musel pro technické problémy odstoupit.

Foto archiv

Foto archiv

Nová Medallia
Od loňského roku již závodí s foilovou lodí Medallia, IMOCA 60, která původně patřila Armelu Le Cleach a v roce 2016 s ní vytvořil rekord Vendée Globe časem 74 dní. V ročníku 2022 s touto lodí doplul Louis Burton pod jménem Bureau Vallee na 3. místě. Pip má pro ročník VG 2024 skvělou loď a její ambice jsou určitě velké. Bude-li jí přát štěstí, bude rozhodně na předních příčkách, minimálně mezi ženskými účastnicemi.

V roce 2022 se zúčastnila offshore závoru Vendée Arctique, který i po zkrácení celé tratě z důvodu počasí u východního pobřeží Islandu dokončila na 13. místě z celkem 25 jachtařů. Perličkou je, že v druhé polovině závody, kdy se na závodní pole hnala arktická bouře s větrem přesahujícím 50 uzlů, nastal na její lodi kompletní black-out a přestalo fungovat vše. Elektřina, navigace, autopilot, komunikace. Prostě mrtvá loď. I v náročných podmínkách závadu odstranila a pokračovala v závodu.

Pip se mimo samotných závodů věnuje také novinařině, je dopisovatelkou časopisu Yachting World a vytvořila skvělý Youtube seriál „Sail Faster Sail Safer“, který můžete shlédnout na Youtube.

A proč jí mám rád? Na jejich vstupech ze závodů jde vidět, že offshore jachting prostě miluje. Někdy je úplně na dně, někdy září štěstím, ale pere se s mořem a větrem jako skutečná královna sedmi moří.

Webové stránky Pip Hare jsou zde a najdete ji také na Facebooku.

 

 

1598
Na horu