Search
× Search
Kde spustit kotvu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Kde spustit kotvu

Připlujte do zátoky, která je plná zakotvených jachet. Jste rozhodnuti v zátoce zůstat. Jaké byste si vybrali místo na vypuštění kotvy? 

Nejprve si vyberete místo, kde byste chtěli stát. Nejspíše takové, kde budete mít kolem sebe co nejvíce volného místa. Máte-li místo vybrané, můžete začít odhadovat, kde spustit kotvu. Podíváte se na hloubkoměr a uvidíte, že hloubka je 6 metrů. V takovém případě budete vypouštět cca 30 m řetězu. Zamíříte z místa zamýšleného stání proti větru k místu, kde budete vypouštět kotvu.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Nebojte se ji hodit v těsné blízkosti jiné jachty.
V tomto konkrétním případě to vychází tak, že kotvu budete spouštět v těsné blízkosti motorové jachty. Blízkosti jachty se není třeba bát, protože na kotevním řetězu se posunete daleko za motorový člun.

Vítr nakonec vaši jachtu snese doprostřed volného prostoru mezi loděmi. Zahustíte tak síť stojících jachet tak, že stále stojíte v bezpečné vzdálenosti od ostatních.

 

 

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Nakonec splujete do volného prostoru.
Důležité je nebát se kotvu spustit v těsné blízkosti jiné jachty. Často je to například pod její zádí.Na kotvě budete později stát jinde. A pokud se vítr stočí, otočí se všechny jachty.

3378
Na horu