Search
× Search
Kde se v Dalmácii mění počasí?
Jan Koukal
/ Kategorie: Počasí

Kde se v Dalmácii mění počasí?

Jarní měsíce bývají v Dalmácii proměnlivé a někdy zde počasí dělá zvláštní věci. Speciálně na určitých místech.

Jedním z míst, kde se počasí mění, je mys Ploča. Jde o nepříliš výrazný mys jižně od Rogoznice. Možná si pamatujete kapličku na mysu a zelený maják na útesu pár metrů od něj.

Co je na tomto, jinak nenápadném místě tak zvláštní? Může zde docházet k velmi výrazným změnám počasí. Jistě jste již mnozí zažili čekání na lepší počasí v Rogoznici, kdy severně od mysu Ploča foukala bóra a jižně jugo. Tento jev není v meteorologicky aktivnějších měsících ničím vzácným.

Je to dáno hřebenem vysokého tlaku vzduchu nasouvajícím se od severu, který vyvolává bóru a odcházející níží na jihu. V takové situaci je těžké si vybrat. Pokud pojedete na jih, pojedete proti větru. Ani cesta na sever do Šibeniku nebude lepší, i zde vás čeká stoupačka.

Mys Ploča je tímto specifický. A nemusí jít jen o změnu větru. Stejně tak se v okolí mysu můžete často setkat i se změnou celkového charakteru počasí. Ze zatažené oblohy se zde vyjasní, nebo naopak.

Naštěstí pro nás již nejsou tyto změny tak nečekané, jako tomu bylo v minulosti. Abychom se vyvarovali nepříjemných překvapení, stačí nám sledovat počasí na VHF nebo ještě lépe na internetu.

 

11259
Na horu