Search
× Search
Katamaran ano, či ne? Tipy pro začátečníky 1
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Katamaran ano, či ne? Tipy pro začátečníky 1

Katamaran, nebo jednotrupá loď, to je pro mnoho lidí zásadní otázka. A není divu, protože mezi oběma typy existují velké rozdíly. Některé jsou zřejmé na první pohled, ale jiné mohou být zejména pro začátečníky trochu záludné. Proto přinášíme nejdůležitější poznatky týkající se plavby na lodích se dvěma trupy, které vybrali odborníci z německého Yachtu.
Na trhu s pronájmy podíl katamaranů v posledních letech silně vzrostl. V Karibiku činí 80-90 procent, ve Středozemním moři jsou také stále častěji k vidění. Zároveň přibývá i nových jachtařů, kteří své první zkušenosti s plachtěním získávají rovnou na katamaranu.

Existuje několik zásadních odlišností ve srovnání s monohully, které souvisejí s manévry a pohodlím a které se vyplatí znát. Rozdíl v pohodlí je zcela zřejmý - na katamaranu máte k dispozici mnohem více prostoru, jak životního, tak úložného.

Prostor a pohodlí - 1:0 pro katamaran


Na katamaranu máte obytného prostoru jako na žádné jiné jednotrupé lodi obdobné velikosti. Srovnejme si lodě o délce 40 stop. Na čtyřicetistopém monohullu tvoří ideální posádku tři páry a i ty již budou pociťovat jistou stísněnost. Naopak na katamaranu je vždy kam utéct. Před vstupem do salónu 40stopého modelu katamaranu je prostor srovnatelný s terasou u domu a i interiér člověka uvyklého plavbě na jednotrupých lodích dostane. Velká kuchyně, kolem hlavního stolu si může sednout 6 až 7 lidí. Ani za nepříznivého počasí tak nehrozí ponorková nemoc. Vpředu jsou pak dvě místa na opalování. Katamaran tak nabízí spoustu místa na vše - na plachtění, opalování, práci i posezení. Má to ještě jednu výhodu - na jednotrupé plachetnici je podstatnou a nutnou součástí plaveb častý úklid. A to nejen kvůli omezenému prostoru, ale také kvůli tomu, že jednotrupá jachta je kvůli své konstrukci na rozdíl od stabilnějšího katamaranu "hříčkou ve vlnách", takže všechny věci musejí mít své dané místo, jinak z nich brzy po vyplutí na otevřené moře vznikne mišmaš. Kdo si tedy nenašel vztah k uklízení, jistě ocení "liberální" prostředí katamaranu. 

Obrovskou výhodou katamaru je, že na 40 stopách délky má posádka k dispozici prakticky 4 kompletní kajuty, dvě vpředu, dvě vzadu. Všechny s vlastní koupelnou, což je pro mnoho charterových zákazníků velmi důležité. Ani v kajutách navíc nejsou na místě obavy ze stísněnosti.


Cena za komfort

Větší prostor a pohodlí však mají svou cenu. Týdenní pronájem katamaranu je podstatně dražší než je tomu v případě jednotrupé jachty stejné velikosti, přičemž i cena za kotvení v maríně je často dvojnásobná. Proto také posádky katamaranů často využívají ke kotvení zátoky, čímž šetří až 180 eur za noc.

Pokračování příště.

1915
Na horu