Search
× Search
Kam jet v šibenickém archipelagu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Motorové jachty

Kam jet v šibenickém archipelagu

Šibenický archipelag je krásné místo, které je však v sezóně mírně přecpané loděmi. Kam jet v této oblasti, pokud se chci davům vyhnout? Pokud chci nalézt místo, kde nemusím platit jen za to, že jsem přijel?

Podíváme se na pár tipů. Na místa s kouzlem, i na místa, která nejsou centrem turistického průmyslu.

 
 

Oštrica

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Oštrica

Ostrov Kaprije je známý svým výborně krytým přístavem. Je to pěkné místo, ale plné lidí a lodí a samozřejmě drahé. Ať již stojíte na bóji nebo u mola. Na severovýchodním pobřeží ostrova kaprije je ještě jedna možnost stání. U ostrůvku Oštrica je malý rybářský přístav s molem, u kterého si mohou stoupnout i dvě plachetnice a motorák.
U mola je nakreslená malá hloubka. Dno se však prudce svažuje a najedete-li k molu opatrně, je možné zde stát. Paradoxně lépe zde vychází stání s větší a širší lodí. Kýl je dále od mola ve větší hloubce. za stání se neplatí.
Je zde i hospoda. Servis sice nepatří k nejlepším, ale je tu. U hospody jsou také mooringy.
Voda je zde čistá, koupání velmi příjemné. Především na písčině mezi Oštricí a Kaprijí. S kotvením je to zde horší, dno je porostlé travou a kotva špatně drží.

Mala Krbela

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Mala Krbela

Nedaleko mysu Vela Oštrica leží dvojice ostrůvků Vela a Mala Krbela. Zatímco kolem jižního cípu Zlarinu pluje do Skradinu stále mnoho lodí, zde bývá klid. Pokud zakotvíte blízko pobřeží Male Krbely, naskytne se vám krásný pohled na řadu borovic na ostrově a probleskující mořskou hladinou v pozadí. Výběžek ostrova je nízký a vidíte tak moře i na druhé straně za stromy.
Kotvit je třeba blíže ostrova, dále od břehu je hloubka a kotva špatně drží. Při plavbě k Male Krbele od jihu dejte pozor na východní kardinální znak u ostrůvku Oblik.

 


Prvić – Šepurine

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Prvić - Šepurine

Dobře známým a turisticky využívaným přístavem je Prvič Luka. Na západním pobřeží ostrova Prvić je ale ještě jeden přístav. Menší a komornější. Jmenuje se Šepurine.
Je určený především pro rybáře, ve vjezdu se však najde místo i pro plachetnici. Opět je dobré najíždět k molu s rozmyslem, dále v přístavu je vody málo.
Čím je vesnička Šepurine poutavá? Převažují zde místní lidé. Část z nich jsou sice lidé, kteří zde mají jen letní domy, nebo zde jsou na penzi, ale nejde o jednodenní turisty. Panuje zde klid a příjemná atmosféra. 

 


Mikavica

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Mikavica

Hledáte-li místo, kde je možné se postavit zdarma k molu, zajeďte na sever Žirje do zátoky Mikavica. Zde najdete staré kamenné molo, u kterého je dostatečné hloubka na stání.
V okolí je jen pár domů, uvnitř v zátoce ještě malý přístav pro rybáře. Voda je čistá, místo klidné. Zábavu zvenčí nečekejte.

 

 

 


Obinuš

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Obinuš

V oblasti, ve které snad vymysleli placené kotevní bóje, není snadné najít místo, kde je možné stát bezpečně zadarmo. Jedním z nich je zátoka severně od mysu Obinuš u pevniny, která je krytá ostrůvkem Mimonjak. Klidné místo na dohled od maríny Jezera, které je velmi dobře kryté před nepřízní počasí. Navíc to není místo, které hned obsadí jedna nebo dvě lodě.
Opět, nehledejte zde zábavu na břehu, ale pokud si vystačíte sami, je tu krásné a klidné stání.
 

9358
Na horu