Search
× Search
Kam jet na severně od Pelješacu?
Anonym
/ Kategorie: Kam jet, Motorové jachty

Kam jet na severně od Pelješacu?

Oblast severně od Pelješacu je jen zřídka jachtaři navštěvovaná. Přitom, nebo možná právě proto, má co nabídnout. Čekají zde na vás jiné zážitky. 

 
Gradac
Plavbu po Malém moři, jak se hluboká zátoka mezi Pelješacem a pevninou jmenuje, jsme začali na jihu Makarské riviéry v městečku Gradac. Je posledním turistickým letoviskem před ústím řeky Neretvy. Poslední znamená obvykle také trochu ospalé. Platí to i o Gradacu. Oblázková pláž přímo pod zahrádkami kaváren a restaurací má své kouzlo. Borovice nad mořskou hladinou a palmy nad ulicemi.
Přístav je malý, místo je spíše jen na boku vyvázaných turistických lodí. To ale stačí. Bohužel se však za něj platí, cca 20 kn/metr.

Pozor na staré mapové plottery

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Gradac

Při noční plavbě do Gradacu jsme zaznamenali vážnou nepřesnost na starém mapovém plotteru Raymarine. Většina lodí je již dnes vybavena novějším zařízením, ale i tak je dobré si na toto dát pozor. Detaily naleznete zde.


 

 
Blace, náhled do delty Neretvy

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Blace

Další zastávkou na plavbě po Malém moři, jak je tato veliká zátoka nazývána byl přístav Blace. Jde o zapomenuté místo. Bohem zapomenuté zřejmě není, kostel tu najdete, ale zahraniční turisté jsou vzácní a jachtaři dvojnásob. Protože jsme o Blace již psali, najdete detaily zde.


Mali Ston

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Mali Ston

Mali Ston stojí za návštěvu. Středověké městečko na samé hranici tehdy prosperující Dubrovnické republiky bylo centrem obchodu se solí. Dodnes zde stojí na nábřeží mohutné domy obchodníků, které sloužily jako sklady.
Hlavní lákadla Stonu jsou dvě. V první řadě je to opevnění, které spojuje Mali Ston se Stonem na druhé straně Pelješacu. Opevnění chránilo hranici Dubrovnické republiky. Druhým lákadlem jsou speciální místní ústřice, které se v zátoce pěstují. Jde o lokální lahůdku.
Další informace o tomto místě najdete zde.

Drače
Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

I v přístavu Drače najdete pláž

Poslední netradiční zastávkou na plavbě severně od Pelješacu byl přístav Drače. Jde o nevelkou vesnici, která až do padesátých let postrádala silniční spojení se zbytkem Chorvatska. Veškerý obchod zde probíhal lodí. Proto je zde překvapivě veliký přístav.
U mola je možné stát bokem, provoz jachet není veliký. I když přístav není příliš krytý před severovýchodním větrem, stáli jsme zde za bóry o rychlosti mezi 20 a 30 uzly a stání bylo bezpečné. Ne zcela komfortní, protože přístavem probíhaly odražené vlny, ale rozhodně bezpečné.
O Drače je možné říci, že jde o ospalou vesnici, která má své kouzlo. A dokonce jsou zde i pláže. To není v Chorvatsku běžné.
Navíc má velký klad v tom, že za přístav se neplatí. 

 

To je několik lokalit severně od Pelješacu, které stojí za návštěvu. Jejich hlavní výhodou je, že jsou jiné, než zbytek Chorvatska. Kdo má pocit, že vše již zná, může navštívit tato místa.
 

8951
Na horu