Search
× Search
Japonská legenda v 83 letech pluje sólo přes Pacifik
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Japonská legenda v 83 letech pluje sólo přes Pacifik

Nejznámější japonský jachtař Kenichi Horie se přesně před měsícem vypravil sám na 6000mílovou plavbu ze San Franciska do Japonska. Na 19stopé jachtě Suntory Mermaid III chce trasu zvládnout za 70 dní. Pokud plavbu dokončí, do jeho celkem bohatého seznamu rekordů přibude další zápis.

Před 60 lety Horie jako první člověk na světě dokázal přeplout Tichý oceán sólo bez zastávek a bez pomoci motoru. Plul na "první generaci" Suntory Mermaid, rovněž o délce 19 stop. Tehdy se plavil z Japonska do San Franciska, kde byl zatčen, protože cestoval bez pasu. Neměl ani žádné peníze a jen omezenou znalost angličtiny. Záhy byl ale propuštěn, protože jeho čin coby amatérského jachtaře vzbudil velký ohlas. Americkým tiskem byl nazván olivovou ratolestí poválečné diplomacie a stal se velkou inspirací i pro zámořské jachtaře. Dostal symbolický klíč od San Franciska a jeho první Suntory Mermaid dnes "kotví" v tamním muzeu.

V 70. a 80. letech Horie několikrát obeplul svět a v následující dekádě se pustil do dalších neuvěřitelných kousků a sběru rekordů. Přeplul Tichý oceán na katamaranu vyrobeném z pivních sudů, v roce 2002 pak plul na jachtě vyrobené z popelnic a beden od whisky.

Výrazně také pomohl propagaci alternativních technologií - opět z Havaje do Japonska plul v roce 2008 na katamaranu Suntory Mermaid II, který byl poháněn příbojem. Tutéž trasu absolvoval na lodi poháněné solární energií a dokonce i na šlapadle. Z Ekvádoru do Tokia se v roce 1996 vypravil na palubě solární energií poháněné lodi z recyklovaného hliníku. Plavbu tehdy absolvoval za 148 dní, což byl nejkratší čas překonání oceánu na lodi se solárním pohonem.

Nyní, 60 let po své legendární plavbě, se vydal bez motoru, GPS plotteru či radaru na svou další, možná poslední transpacifickou plavbu - vrací se domů. K navigaci používá mapy a mobilní aplikaci. Pokud v červnu dorazí úspěšně do Japonska, stane se nejstarším člověkem, který kdy přeplul sám Tichý oceán. Je možné sledovat i Horieho lodní deník, vedený sice v japonštině, ale s pomocí moderních technologií je v kostrbaté formě zpřístupněn i těm, kteří touto řečí nevládnou.

1118
Na horu