Search
× Search
Jaké jsou dodací lhůty výrobců jachet
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jaké jsou dodací lhůty výrobců jachet

Rozhodnu se dnes pro koupi nové jachty. Peníze na zálohu mám, mohu je ihned složit. Kdy ale objednanou jachtu dostanu? Stihnu příští jachtařskou sezónu? Jaká je na trhu jachet v současné chvíli situace?

Čínský mor zpřetrhal pečlivě budovanou pavučinu dodavatelských sítí po celém světě. Svět krásně fungoval. Před morem. Jednotlivé díly potřebné pro výrobu toho či onoho se po světě vozily na čas, nikdo nepotřeboval sklady, vše pracovalo jako hodinky ze Švýcarska. Z dnešního pohledu to ale vypadá spíše na domeček z karet. Stačilo, aby jedna karta spadla a promazané soukolí se zaseklo. Stalo se to v automobilovém průmyslu, ve stavebnictví, ve vánočních dárcích i v průmyslu jachtařském. Nejsou lodě, můžeme říci. Kdo by to byl řekl. Že někdy dojde k tomu, že budou kupci, ale nebudou lodě… Žijeme v bláznivé době.

Zeptali jsme se našich prodejců největších světových značek Hanse, Jeanneau, Beneteau a Bavaria, jaká je u nich situace. Tedy, kdy dostanu jachtu, kterou si dnes objednám. Řazení odpovědí bylo určeno losem.

Pavel Stejskal, TPS centrum, Hanse, Dehler, Moody, Sealine, katamarany Nautitech a Privilege

Kdy mohu převzít novou jachtu, pokud dnes podepíšu smlouvu a zaplatím zálohu?

Záleží na velikosti a typu lodě. Plachetnice do 11 m je možné dodat v létě 2022. Větší lodě 2023 a některé modely o které je velký zájem až v roce 2024.

Čím je nedostatek jachet koncernu Hanse způsoben?

Nárůstem objednávek. Kupující cítí u lodi určitou svobodu a nezávislost. Loděnice jede na plno, jsou ale problémy se subdodávkami výbavy.

 

Filip Voskovec, fas yachting, Jeanneau, katamarany Excess

Kdy mohu převzít novou jachtu, pokud dnes podepíšu smlouvu a zaplatím zálohu?

Plachetnice Jeanneau pro sezónu 2022 jsou aktuálně vyprodané. Jediná loď, která je ještě dostupná, je Sun Fast 3300 a omezeně i 3600. Katamarany Excess jsou na tom stejně. Objednávky se přijímají na rok 2023.

Motorové lodě Jeanneau s přívěsným motorem jsou na tom obdobně, ale je možné pro sezonu 2022 objednávat lodě, které mají dealeři objednané na sklad a dorazí během roku 2022. V našem případě se jedná o lodě Merry Fisher 895, 795, 695, 895 sport, 695 sport a Cap Camarat 6,5 WA serie 3

Čím je nedostatek jachet značek Jeanneau a katamaranů Excess způsoben?

Jednoznačně zvýšenou poptávkou (celosvětově), která naráží na výrobní kapacity. Ty jsou navíc ovlivněny i fungováním dodavatelsko-odběratelské sítě při výrobě. Nepochybně dochází i k ovlivnění průběhu výroby z důvodů omezování výroby s Covid opatřeními.

 

Ladislav Prouza, KWS sports, Bavaria

Kdy mohu převzít novou jachtu, pokud dnes podepíšu smlouvu a zaplatím zálohu

Současná situace na trhu s loděmi, zejména z pohledu dodacích lhůt, je poměrně složitá a loděnice Bavaria není bohužel žádnou výjimkou. Pokud dnes objednáme loď, podepíšeme kupní smlouvu a složíme rezervační poplatek, můžeme očekávat dodání lodě ve druhé polovině roku 2023.

Týká se tato dodací lhůta celé produkce loděnice, kterou zastupujete?

Dá se říci, že dodací lhůty lodí jsou nezvykle dlouhé napříč celým spektrem modelových řad a typů.

Čím je nedostatek jachet Bavaria způsoben?   

Z mého pohledu vzniklo úzké hrdlo v důsledku situace, která nastala v souvislosti s šířící se pandemií Covid19 začátkem loňského roku, kdy se trh s prodejem lodí takřka zastavil. Charterové společnosti, ale i budoucí soukromí vlastníci zaskočeni novou pandemickou situací, zaváhali se svými objednávkami. Nicméně ve druhé polovině loňského roku, kdy bylo již jasné, že tu s námi Covid nějakou chvilku ještě pobude, ale s vědomím, že život jde dál, se s objednávkami lodí roztrhl pytel a do loděnice přišlo na stovky objednávek ve velmi krátkém časovém úseku. Stovky nových objednávek absolutně mimo rytmus v zavedené lodní produkci způsobily úzké hrdlo. V současné době mohou být dodací lhůty některých modelů ovlivněny i schopností partnerů dodat včas komponenty, například lodní motory.

 

Vladislav Bezecný, Bemex Boot, Beneteau, Fountaine Pajot

Kdy mohu převzít novou jachtu, pokud dnes podepíšu smlouvu a zaplatím zálohu?

Dodací termíny se liší u jednotlivých modelů a značek, a to od jara příštího roku až po jaro 2025.

Týká se tato dodací lhůta celé produkce loděnice, kterou zastupujete?

U plachetnic Beneteau je prakticky celá modelová řada Oceanis k dodání nejdříve na konci roku 2022, tedy na sezónu 2023. Plachetnice řady First jsou zatím ještě k dodání i na jaro příštího roku. U katamaránů Fountaine Pajot je však situace mnohem horší. Některé modely jsou sice ještě k dodání v roce 2023, ale většina těch nejprodávanějších už je dostupná až v roce 2025. Naštěstí mám již rezervováno několik slotů katamaránů pro naši charterovou flotilu v Chorvatsku s dřívějšími termíny dodání, takže jsem přednostně schopen uspokojit klienty, kteří by chtěli pořídit loď formou charter managementu.

Čím je nedostatek jachet značek Beneteau a katamaranů Fountaine Pajot způsoben?

Je to způsobeno jednak obecným nedostatkem základních surovin pro výrobu a nedostatečnými subdodávkami komponentů, ale především obrovským navýšením poptávky, a to jak ze strany charterových společností, tak i ze strany běžných zákazníků. Pandemie přivedla na moře tisíce nových klientů, kteří vyměnili pohodlí hotelu za bezpečí jachty a objevili výjimečné kouzlo této dovolené. A právě tato nejachtařská klientela si nejčastěji vybírá pro svůj pobyt na vodě katamarány, o které je nyní tím pádem největší zájem.

2616
Na horu