Search
× Search
Jak zakotvit v úzké zátoce
Daniel Vodička

Jak zakotvit v úzké zátoce

Hledáte soukromí v malebné zátoce, která nebude plná pártylodí Yachtweeku? Musíte zvolit malou zátočinu, ve které další lodě nemají šanci. Jak ale v takové zátoce zakotvit?

V úzkých zátokách to není s kotvením snadné. Vypustíte-li dostatečné množství kotevního řetězu, skončíte na břehu, protože zátoka je příliš úzká (viz obrázek). Jak tedy zakotvit, aby bylo možné v zátoce strávit noc?

Ideálním řešením je vypustit kotvu v ose zátoky a záď vyvázat na dlouhá lana v jejím čele. V ose zátoky bývá na dně písek, což nemusí platit na krajích, kde mohou být skály. Ideální je, nalézt v ose zátoky bílý flek, který značí písečné dno neporostlé řasami. Pak zacouváme dále do zátoky a vyvážeme se dlouhými lany na břeh.

Pokud je to možné, nešetříme kotevní řetěz a vypustíme klidně i více než pětinásobek hloubky. V takovém případě bude kotva dobře držet. Na vyvazování na břeh jsou výborná lehká plovoucí lana vyrobená z polypropylenu. Protože jsou lehká a nenasákavá, snadno se s nimi pracuje. Pro vyvázání na kámen je nejlepší řetěz, popruh, nebo smyčka z pevného lana.

Před podobným kotvením je třeba zkontrolovat předpověď počasí, úzká zátoka by se mohla stát pastí bez možnosti úniku.

Takto je možné zakotvit i v zátokách, které se jinak zdají pro kotvení nevhodné.

5018
Na horu