Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Jak připravit lana na přistání
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak připravit lana na přistání

Pohodové přistání často zhatí maličkost. Chybějící nebo špatně uvázaná lana. Jak připravit lana na přistání zádí tak, aby k takové chybě nemohlo dojít?

Lidská zkušenost říká, že vše, co se může p….t, se p….e. Při přistávání s jachtou to platí dvojnásob. Nervozita dokáže velké věci. Lze tomu zabránit. Musíme si vše potřebné připravit v klidu tak, aby k chybě nemohlo dojít. Nejen nedošlo, ale ani nemohlo dojít.

Jak připravit lana

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Lana jsou připravená tak, že nelze chybovat. Je třeba je jen vzít a hodit, v cestě nic nestojí.
Jak připravit vyvazovací lana tak, aby k chybě nemohlo dojít? Musíme eliminovat možnost hodit lana přes zábradlí. Na to je jednoduchá pomoc. Konec lana vyvážeme na záďovém vazáku, protáhneme zbytek lana pod zadním košem tak, jak má vést, vedeme ho ke středu kokpitu a nakonec položíme volné a vzorně smotané lano na lavičku ve středu kokpitu, nebo na jeho podlahu (dle uspořádání lodě). Část lana, která vede vně zadního koše položíme na kraj paluby, aby nemohlo spadnout, nebo jinak zajistíme proti pádu do vody. Volné klubko lana proti pádu obvykle zajistím tak, že lano vedoucí k vazáku dám dospodu a zajistím ho zatížením volným klubkem.

Máte-li lana takto připravená, bez potíží si je na břeh může hodit kormidelník. A kdyby ne kormidelník, tak kdokoli, koho požádáte. Stačí k nim přijít a hodit. Nelze (vím, že jsou jedinci, kteří dokáží nemožné) to zkazit.

Kdy lano hodit

A ještě drobnost. Kdy lano házíme? Je to jednoduché. Když máme 100% jistotu, že dohodíme. Času je obvykle více, než si myslíme. Je lepší hodit lano později, než ho předčasně mrsknout do vody. nakonec většinou ho stačí podat. 

Vše vás můžeme také naučit na našich kurzech

2336
Na horu