Search
× Search
Jak bezpečně zádí k molu v bočním větru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak bezpečně zádí k molu v bočním větru

Vítr fouká podél mola a vy potřebujete zajet zádí. Jak to udělat, aby byl manévr jednoduchý a bezpečný? Jaký je rozdíl mezi bezpečným zajetím a divočinou u mola?

Obvykle zajíždíme k molu, u kterého již nějaká loď stojí (je větší pravděpodobnost být třetí, čtvrtý,… desátý, než první). V přístavech s rozumnou obsluhou se jachty řadí vedle sebe od nejzávětrnější směrem proti větru. Je to snadnější, a tedy i moudřejší. Díky tomu se můžeme o jachtu, která je vedle našeho závětrného boku, po zastavení bezpečně opřít. Je však třeba zajet těsně vedle jejího boku.

Najíždíme cca metr až 1,5 metru od jejího boku. Po zastavení se naše jachta opře o její bok a stabilně stojí i bez toho, aby bylo nutné se opírat do návětrného lana. Máme tak čas na vyvázání návětrného lana, není třeba spěchat.

Po vyvázání návětrného lana jsou dvě možnosti dalšího postupu. Buď se opřeme do návětrného lana motorem s kormidlem stočeným proti větru (u jachet se dvěma listy  kormidla není třeba kormidlo stáčet) a mooring vyvážeme až po stabilizaci jachty na návětrném laně. Nebo jsme opření o vedlejší jachtu, ale již máme na přídi mooring a může se vyvázat.

V obou případech jsme při vyvázání mooringu dále od mola (aby se mooring lépe dotahoval) a následně dopínáme záďová lana za pomoci zpětného chodu motoru.

Na co si dát pozor

	Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Jsme-li příliš daleko, hrozí sfouknutí přídě.
Méně zkušení kormidelníci mají tendenci si najíždět dále od jachty po jejich závětrném boku. V takovém případě ale hrozí, že vítr sfoukne příď zajížděné jachty. Jachta se nemá o co opřít a pokud ji kormidelník rychle nestabilizuje na návětrném laně za pomoci předního chodu, může atakovat vedle stojící jachtu kotvou, nebo přídí, která je bez fendrů.

Rada tedy zní: „Najíždějte si co nejblíže jachtě na závětrném boku!“

Budete-li mít zájem, vše vás naučíme na jednodenních kurzech v Praze, nebo na třídenních v Chorvatsku.

 

3359
Na horu