Search
× Search
Do Itálie na kafe?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Do Itálie na kafe?

Chcete se vydat z Chorvatska do Itálie, vypít si na místě espresso a zase se do Chorvatska vrátit? Plánujete-li tuto plavbu z Dalmácie, nejspíše vyrazíte na italský poloostrov Gargano, do Vieste.

Nemůžete-li na mapě najít Gargano, jedná se o ostruhu na italské holince. Na špičce ostruhy je přístav Vieste. Z Visu je to do Vieste 70 mil, z Lastova dokonce jen 60. Ze Splitu skoro přesná stovka.

Vieste je krásné staré městečko s úzkými křivolakými uličkami a bíle natřenými domy. Leží na skále nad vodami Jadranu, vedle skal se táhnou pláže, které jsou v létě zaplavené turisty. Staré město samozřejmě také žije z turistů, ale není to Dubrovnik, ani Český Krumlov. Nenucený šarm je pro stará italská městečka typický. Přístav ve Vieste je sídlem velké flotily rybářských lodí a je to znát i na jídelníčcích tamních restaurací.

V přístavu je několik marín, jde vlastně jen o jednotlivá plovoucí mola s velmi chabým zázemím. Až budete hledat toaletu, budete s láskou vzpomínat na ulomené kliky v chorvatských marínách.

Odplutí z Chorvatska

Máte-li v úmyslu vydat se z Chorvatska do Itálie, nezapomeňte o svém úmyslu informovat charterovou společnost ještě dříve, než zaplatíte za loď. Ne všechny charterové lodě se mohou na tuto plavbu vydat.

Před opuštěním chorvatských vod se nezapomeňte odhlásit v některém ze vstupních přístavů (port of entry). Na cestě může jít o Vis, Komižu, nebo Ubli na Lastovu. Chorvatské úřady jsou na odhlášení velmi háklivé, proto ho důrazně doporučuji. Po odhlášení se již nesmíte v chorvatských vodách zastavit (ani na koupání). V opačném případě můžete být zadrženi a odsouzeni k vysoké pokutě.

Itálie

Foto Pixabay

Foto Pixabay

Uličky ve starém městě.
Logika by velela, že v Itálii se bude nutné přihlásit. Chorvatsko není v Schengenu, Itálie ano, proto jde o překročení hranic. Podle serveru www.noonsite.com však tomu tak není. Jachty (do 24 m) připlouvající z jiné země EU pouze s občany EU na palubě, nemusí absolvovat žádné formality. Od poloviny května návštěvníci, kteří jsou očkovaní vakcínou schválenou v EU, mají za sebou Covid, nebo mají negativní test ne starší než 48 hodin, by měli být vpuštěni bez dalších restrikcí. Ke vstupu není třeba mít speciální důvod, jen by měl být vyplněn tento formulář.

Není-li třeba se hlásit do Itálie, není ani třeba se odhlašovat při odplutí.

Příjezd do Chorvatska

Při plavbě do Chorvatska bude znovu nutné se přihlásit. Výhodu budou mít ti, kteří mají za sebou očkování, nebo Covid. Ostatní budou potřebovat na vstupu znovu negativní test. Vstupní přístavy na cestě, ve kterých je možné se přihlásit, jsou již zmíněné Vis, Komiža a Ubli. Nepřihlášení se může mít za následek nemile vysokou pokutu.

Foto Pixabay

4416
Na horu