Search
× Search
Dálnice v Chorvatsku levnější a rychlejší
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Dálnice v Chorvatsku levnější a rychlejší

Dálnice v Chorvatsku patří k dražším evropským silnicím. Navíc v sezóně znamená placení cestariny nemalé zdržení v dopravní tlačenici. Přitom je cesta, jak se frontám vyhnout, a navíc ušetřit více než pětinu na poplatcích.

Šetří čas

Jmenuje se ENC. Malá šedivá krabička, kterou si koupíte (předplatíte si poplatky), položíte ji za přední sklo a využíváte přednostní ENC pruhy, ve kterých se neplatí. Tedy, ne že by se neplatilo, to není tak docela pravda. Projíždíte kasou ENC, která si automaticky načte vaši krabičku a odečte z ní adekvátní částku. Vy máte předplaceno. Jednoduše a bez zdržení.

Šetří peníze

Krabička ENC tedy šetří čas. To je jeden důvod, proč si ji koupit, proč si dálnici předplatit. Druhým důvodem je finanční úspora. Při placení krabičkou ENC ušetříte v porovnání s tím, kdo ji nepoužívá, téměř 22 % na poplatcích. Můžete si zvolit předplatné 380 HRK, 544 HRK, nebo 882 HRK.

Není vázána na vůz

Výhodou ENC je také to, že krabička není vázána na konkrétní vůz. Můžete ji použít v kterémkoli autě, nebo ji půjčit kamarádovi. Projeté finance najdete v aplikaci HAC ENC. Všechny cesty jsou v aplikaci zanesené, včetně dat a ceny.

Bohužel neplatí na všech dálnicích

Image
S krabičkou projíždíte pruhem s tímto označením.
Nevýhodou vynikající pomůcky pro cestu do Chorvatska je, že neplatí na všech dálnicích. Na dálnici z Macelje na slovinských hranicích do Záhřebu musíte platit postaru. Proč? Bůh ví. Pro provozovatele je přeci tím nejmenším problémem odečtení, kdo zde projel s ENC a finanční vyrovnání. Až na tuto drobnost ale jde o šikovnou pomůcku. Seznam dálnic, na kterých platí, najdete zde.

Kde ji koupíte

Seznam míst najdete zde. Pojedete-li klasickou cestou ze Slovinska na Záhřeb, koupíte ji na začátku dálnice A1 v Záhřebu na naplatnoj postaji Lučko (pozor, v sobotu jen od 0700 do 1200). Těsně před kasou a odbočkou vpravo na průjezd ENC je parkoviště a závora. Projdete závorou a vlezete do nízké ošuntělé budovy. V ní vyplníte formulář a předáte ho pánovi za přepážkou. Vyberete si, kolik chcete mít předplaceno a krabička je vaše. Jen vás prosím, mějte při jednání s pánem oči nesměle sklopené, jako když v lese narazíte na brtníka. Pán si zřejmě tuto profesi nevybral. Kde on by mohl být, kdyby nemusel sedět tam, kde sedí. A vy byste mu chtěli vyzývavě hledět do očí cestou na dovolenou…

3526
Na horu