Search
× Search
Bude to Velikonočka, na kterou se nezapomíná
Daniel Vodička
/ Kategorie: Velikonoční regata

Bude to Velikonočka, na kterou se nezapomíná

Dnes v 10:00 startuje v před Murterem Velikonoční regata, nejvýznamnější česká offshore regata, které se zúčastní čtyři desítky startujících jachet. První etapu si závodníci užijí do sytosti, do Dubrovniku se pojede proti jugu dosahujícímu rychlosti přes 30 uzlů.

Na Jadranu je letos jaro studené a odráží se to i na teplotě vody, která se pohybuje mezi 11 a 12°C. Posádky vyložené na návětrném boku svých jachet to při vyvažování výrazně pocítí. Teploty se dnes budou pohybovat do 15°C, zítra vystoupají na 17°C, ale dále klesnou jen mezi 10 a 15°C. Letošní Velikonočka se jistě zařadí mezi ty nezapomenutelné ročníky, při kterých si mrznoucí jachtař visící na relingu říká: „Mám já tohle zapotřebí?“

Připomínám na tomto místě, jak popsal nezúčastněným závodní jachting jeden z bývalých britských ministerských předsedů Edward Heath, majitel několika závodních jachet Morning Cloud: „Je to jako když si stoupnete do koupelny pod ledovou sprchu a k tomu trháte stolibrové bankovky.“

Takové podmínky tedy dnes čekají na odhodlané české a slovenské závodní jachtaře při první etapě regaty. A zřejmě se příliš neohřejí ani při etapě druhé.

Kdo bude patřit mezi favority již 21. ročníku oblíbené regaty? Tipnout si můžete zde. Ti, kdo závod sledují, vědí, že Velikonočka dokáže na rozdíl od závodů typu České námořní rallye překvapit. V minulém ročníku se o vítězi rozhodovalo mezi trojicí týmů vedených Pavlem Bělěhradem, Láďou Slotou a Pavlem Horákem. Všichni měli v cíli shodný počet 7 bodů. Povede se letos Pavlu Bělehradovi obhájit?

Nebo znovu dokáže své vůdčí schopnosti Jan Hirnšal, který si z Murteru pohár již několikrát odvezl, ale poslední ročník se mu nevyvedl? Je tu ale také tým Benemedo – Buchtal výborného navigátora Libora Hoška, který se bude snažit zasáhnout do souboje o medaile. Do týmu se po několika letech vrátila i zbraslavská posila Tomáš Vodička  Mnoho vítězství v závodě má na svém kontě také tým Honzy Pokorného a ve svalnatých podmínkách svoji urputnost dokazuje dlouhodobě i tým Thermix Mirka Théra.

Jistě jsme nevyjmenovali všechny, kdo chtějí do souboje o medaile zasáhnout. Ve hře bude mnoho zkušených týmů, které již Velikonočku znají jako své boty, například tým Standů Štroblů, ale také nováčci na této trati.

Letošní ročník je ovlivněn trvajícími zmatky kolem koronaviru. Ti co jsou na startu, si nenechali vzít radost z jachtingu a cestování vůbec a to navzdory dalším opatřením naší (Best in Covid) vlády, které znovu znesnadnily návrat do naší nejpromořenější republiky.

Připomínám také ještě jednou tipovací soutěž na vítěze Velikonoční regaty o ceny Helly Hansen, kterou najdete zde.

Titulní foto Pavel Nesvadba

3971
Na horu