Bouřlivá bóra v Chorvatsku
V noci z pondělka na úterý zasáhne chorvatské pobřeží mimořádně silná bóra. Jde o varování především pro jachtaře, protože rychlost větru může dosáhnout v poryvech přes 65 uzlů, tedy přes 120 km/h.
Bóra může zasáhnout chorvatské pobřeží kdykoli, ale svoji extrémní podobu si obvykle v létě šetří. Noc z pondělí na úterý by ale měla být výjimkou. Přes pobřeží Jadranu bude od severozápadu přecházet studená fronta a za ní se rozfouká bóra.
Podle současných výstupů meteorologického modelu ECMWF to vypadá, že pondělní noc bude klidná cca do půlnoci. O hodinu později to již vypadá na bóru u Terstu a na severu Istrie, v Kvarneru a pod Velebitem. V nárazech by měl vítr dosahovat rychlosti přes 50 uzlů.
Během následujících hodin se bouřlivý severovýchodní vítr rozšíří na celé pobřeží až k Dubrovniku. Pod Velebitem se zdá, že poryvy přesáhnou 65 uzlů. I v místech jako je Šibenik, Split, nebo Makarská, by se měla rychlost větru v nárazech pohybovat mezi 40 a 50 uzly.
Silná bóra by měla vydržet ještě celé úterní dopoledne, až po poledni by měla postupně slábnout, nejprve na severozápadě. V noci z úterka na středu by měla silnější bóra vydržet jen na jihu Dalmácie.
131623
Související články
Tragická nehoda ve Splitských vratech, na závěry je příliš brzy
Tragická nehoda ve Splitských vratech, na závěry je příliš brzy
U Splitských vrat došlo k tragické srážce charterové jachty s českou posádkou a katamaránu Krilo Eclipse. Čtyři lidé nehodu nepřežili. V tuto chvíli je ale předčasné určovat viníka. Rozhodující budou záznamy, přesné místo nehody, kurzy obou lodí a posouzení podle pravidel COLREG.
Co se stalo v maríně Kaštela?
Co se stalo v maríně Kaštela?
Včera jsme zprostředkovali video nehody jachty Salona 46 v maríně Kaštela. O příčinách nehody jsme spekulovali. Nyní zde máme popis nehody od skippera jachty.
Nebezpečné počasí ve Středomoří 24h, 48h, 72h
Nebezpečné počasí ve Středomoří 24h, 48h, 72h
Dnešek vypadá ve většině Středomoří bez výrazného nebezpečí, ve výhledu 72 hodi se situace bude měnit.