Search
× Search
Bouřlivá bóra v Chorvatsku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Bouřlivá bóra v Chorvatsku

V noci z pondělka na úterý zasáhne chorvatské pobřeží mimořádně silná bóra. Jde o varování především pro jachtaře, protože rychlost větru může dosáhnout v poryvech přes 65 uzlů, tedy přes 120 km/h.

Bóra může zasáhnout chorvatské pobřeží kdykoli, ale svoji extrémní podobu si obvykle v létě šetří. Noc z pondělí na úterý by ale měla být výjimkou. Přes pobřeží Jadranu bude od severozápadu přecházet studená fronta a za ní se rozfouká bóra.

Podle současných výstupů meteorologického modelu ECMWF to vypadá, že pondělní noc bude klidná cca do půlnoci. O hodinu později to již vypadá na bóru u Terstu a na severu Istrie, v Kvarneru a pod Velebitem. V nárazech by měl vítr dosahovat rychlosti přes 50 uzlů.

Během následujících hodin se bouřlivý severovýchodní vítr rozšíří na celé pobřeží až k Dubrovniku. Pod Velebitem se zdá, že poryvy přesáhnou 65 uzlů. I v místech jako je Šibenik, Split, nebo Makarská, by se měla rychlost větru v nárazech pohybovat mezi 40 a 50 uzly.

Silná bóra by měla vydržet ještě celé úterní dopoledne, až po poledni by měla postupně slábnout, nejprve na severozápadě. V noci z úterka na středu by měla silnější bóra vydržet jen na jihu Dalmácie.

130816
Na horu