Search
× Search
Bemex: Prodej katamaranů předběhl jednotrupé jachty
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Rozhovory

Bemex: Prodej katamaranů předběhl jednotrupé jachty

Vladislava Bezecného, majitele společnosti Bemex Boot, která je českým prodejcem jachet Beneteau a katamaranů Fountaine Pajot, jsme se zeptali na problémy s dlouhými dodacími lhůtami, s rostoucí cenou jachet, ale také třeba na to, jestli se prodá více katamaranů, nebo jednotrupých jachet.

Před měsícem jsme zveřejnili článek o dlouhých dodacích lhůtách nových jachet, se kterými se potýkají všechny velké loděnice. Jaké jsou reakce na takovou situaci ze strany zákazníků? Jak reagují vaši zákazníci na odpověď, že loď, o kterou mají zájem, mohou dostat až za dva roky?

Foto JEAN-BAPTISTE D'ENQUIN

Foto JEAN-BAPTISTE D'ENQUIN

Beneteau Oceanis 34.1
Musím říci, že většina zákazníků už o této situaci ví a počítá s ní. Zejména zájemci o katamarány byli na tento stav zvyklí již z dřívějších let, protože výroba katamaránů nikdy nestíhala dotáhnout poptávku. Teď jsou termíny samozřejmě delší, ale také je nutno říci, že málokdo pořizuje loď ze dne na den a náš typický zákazník stejně o pořízení lodě uvažuje několik let. Takže většinou stačí, když při prvním kontaktu zjistí, jak dlouho dopředu musí objednávat a podle toho si přizpůsobí svůj časový plán.

Zvláštní situace se netýká jen dlouhých dodacích lhůt. Problémem jsou také ceny, které v poslední době rychle stoupají. Jak se řeší cenová nejistota u jachet, které zákazníci dostanou například až v roce 2023?  

Problém s růstem cen už je jiná otázka, ta samozřejmě trápí všechny. Na druhou stranu je to dáno růstem cen prakticky všech komodit a asi nám nezbývá nic jiného, než si na to zvyknout. Byť je velmi složité predikovat ceny v roce 2023, loděnice Benteteau již vydala ceníky platné pro objednávky v tomto roce, takže je možné s příslušnou zálohou zafixovat cenu dodávky. Podobný systém funguje i u Fountaine Pajot.

Foto Beneteau

Foto Beneteau

Beneteau Oceanis 40.1
 Pojďme se nyní podívat do modelové řady jachet Beneteau a Fountaine Pajot. Jaké modely vámi prodávaných značek jsou nejúspěšnější v celosvětovém měřítku?

Asi nejúspěšnější model Beneteau je aktuálně Oceanis 46.1, na který se rychle dotahuje novinka Oceanis 40.1. Z katamaránů Fountaine Pajot je to pak jednoznačně model Elba 45.

Je možné určit nejoblíbenější produkt Beneteau na našem českém trhu?

Na českém trhu je situace stejná, opět je to Oceanis 46.1 a Oceanis 40.1.

Jaký je podíl prodejů jednotrupých plachetnic a katamaranů u vás?

Dnes už počet prodávaných katamaránů dotáhl plachetnice, takže je to tak půl na půl. Ovšem vzhledem k rozdílu ceny jednotrupé plachetnice a katamaránu už obratově katamarány jasně vítězí nad jednotrupými plachetnicemi.

Foto Guido Cantini/Beneteau

Foto Guido Cantini/Beneteau

Beneteau Oceanis 46.1
 A na závěr, jakou jachtu z produkce Beneteau bys zvolil ty? Něco na české vody a něco na moře.

Pokud bych nebyl limitován výškou stěžně, tak bych na české vody asi volil čerstvou novinku Oceanis 34.1. Na moře bych si pak já osobně vybral tříkajutovou verzi Oceanis 46.1, která už poskytuje skvělý komfort pro tříčlennou rodinu a občas dva hosty.

2807
Na horu