Search
× Search
Automatické zajíždění do maríny od Yanmaru
Daniel Vodička

Automatické zajíždění do maríny od Yanmaru

Budou jachty zajíždět k molu samostatně? Bez kormidelníka se zavedou na místo u mola, ve větru, v proudu? No, asi to tak bude. Zanedlouho. Nyní na systému pracuje výrobce motorů Yanmar.

Nedávno předvedl samozajíždějící loď výrobce motorů Volvo. Složitý systém pracoval i se senzory na břehu. Nebylo to tedy nijak univerzální. Yanmar má nyní novinku, která dokáže podobné věci, měla by to ale dokázat bez asistence zvenčí. Systém je naditý senzory na lodi, jádrem jsou vysoce přesné GPS přijímače.

Japonci na systému primárně pracují kvůli použití v rybářském průmyslu, ale uvědomují si, že velký úspěch by mohl přijít ze světa charterových společností. Systém by měl být na trhu již za rok.

Je otázkou, jestli je toto dobrá zpráva, nebo špatná. Po rozšíření mapových plotterů je jedinou překážkou k tomu, aby na moře vyplul opravdu každý, už jen zvládání lodě v přístavech. Nechci být škarohlíd, ale myslím si, že někteří lidé by na moře vyplouvat neměli. Alespoň ne sami. Pro větší bezpečnost všech v okolí.

4484
Na horu