Search
× Search
A je to v suchu
Jan Koukal
/ Kategorie: Novinky

A je to v suchu

Francouzský výrobce Marinefloor Europe přichází se zajímavou novinkou, kterou mohou využít provozovatelé široké škály aktivit souvisejících s vodou. Nejzajímavější možnosti ale skýtá provozovatelům marín a majitelům lodí.

Modulární řešení EcoSystem umožňuje všestranné využití. Ať už jako mobilní pohotovostní plovoucí molo, „nárazníková zóna“ u kamenného nábřeží nebo sportoviště, jeviště či dějiště netradičního banketu na vodě. Uplatnění nachází dokonce i v armádním sektoru, kde jej ženisté používají pro vybudování provizorních mostů.

Jednotlivé hranoly lze pospojovat do prakticky libovolných tvarů a vytvářet tak aplikace dle libosti. Zkratka Eco v názvu řešení naznačuje, že se jedná o technologii šetrnou k životnímu prostředí.

Naši pozornost vzbudila varianta „přístavního stání“, tedy sestava modulů s vytvarovaným prostorem pro kýl lodi. Po návratu z vody do přístavu je tak možné loď vytáhnout na plováky a do dalšího použití je loď na suchu. Najetí na „lůžko“ napomáhá nově pojatá geometrie se skosenou hranou. V případě potřeby lze snadno vyměnit opotřebené díly.

Jistě, někomu to může připomínat parkování motorky v obýváku. Loď patří na vodu, řekne si asi mnohý staromilec, ale ten, kdo někdy čistil zarostlý trup pod čarou ponoru, možná nebude až takový tradicionalista. Další výhodou je stabilizace lodi, takže nehrozí kontakt se sousedními loděmi v případě ledabylého vyvázání.

Jak řečeno, využití je ale mnohem širší. Jde o vhodné řešení pro pořadatele výstav, kluby, půjčovny, ale třeba i záchranné služby. Ostatně za úvahu by stálo i nasazení sezónních „instantních marín“ v přeplněných revírech, kde poplatky za stání v přístavech rostou do astronomických výšin.

EcoSystem je vhodný pro velikosti lodí od 4 do 11 metrů a s výtlakem do 6 tun.

477
Na horu