showTop
× Search
Vítr a vodík
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Vítr a vodík

Vodík může být palivem budoucnosti. Jeho výroba je však velmi energeticky náročná, a tedy i nákladná. Je tu řešení. Využít energii vyráběnou větrnými elektrárnami v době, kdy je jí příliš mnoho a vyrábět vodík.Vlastně jde o takové ukládání energie na pozdější dobu.

Pluli jste někdy na jachtě vybavené palivovým článkem? Jde o krabici, která v ideálním případě spotřebovává vodík, který se slučuje s kyslíkem, vzniká voda a uvolňuje se energie. Je to ekologické a na jachtě si funkčího článku nevšimnete. Palivový článek je napojen na akumulátory. Jakmile poklesne napětí pod nastavenou úroveň, palivový článek se rozběhne a dodá do akumulátorů potřebnou energii. O běhu palivového článku nevíte. Je to taková další baterie…

Aby bylo možno takto fungovat, je třeba překonat pár překážek. Jednou z nich je výroba vodíku z vody elektrolýzou. Celý proces je velmi energeticky náročný a za běžných podmínek nedává ekonomický smysl. Jiná situace nastane tehdy, když energie, potřebná k elektrolýze, je volně dostupná, je vlastně zdarma.

Jeden ze světových gigantů na poli větrné energie Siemens Gamesa se rozhodl, že na své větrné elektrárně na západě Dánska vyzkouší výrobu paliva budoucnosti. Jedna třímegawattová větrná turbína bude pohánět 400 kilowatový elektrolyzér, který bude vyrábět vodík rozkladem vody.

Nepůjde o výrobu vodíku ve velkém množství, ale o kombinaci těchto dvou technologií. Siemens Gamesa není jedinou firmou, která s tímto experimentuje. Dánská firma Orsted již na tom pracuje a Royal Dutch Shell stejnou technologii připravuje. Pro větrné elektrárny by mohlo jít o další možnost výdělku vedle produkce energie. V případě úspěšného testu by mohla být zařízení na výrobu vodíku dodávána spolu s větrnými elektrárnami.

Siemens Gamesa nyní pracuje na nové největší větrné turbíně. Bude určena pro použití na moři, výkon bude 14 megawattů a průměr rotoru 222 metry.

Firma nepočítá, že by se ve velkém rozjela instalace větrných turbín se zařízením na výrobu vodíku dříve než v roce 2025. Na druhou stranu obrací pozornost na rozvoj větrných elektráren v posledních letech. Co se zdálo být před pár lety nákladným technologickým výstřelkem, je dnes běžným zařízením na produkci energie, které konkuruje klasickým zdrojům. I bez dotací.

Větrná energie má v energetickém mixu své místo. Ať se o tom u nás říká cokoli. Náš přístup v tomto připomíná obhájce svíček před žárovkou. Bylo nákladné zavést dráty do každé chalupy. Přitom stačilo zajít do koloniálu a koupit svíčku. Jakmile však vznikne systém, již nikdo to nebude chtít jinak. A do vodíku je možné schovat nepotřebnou energii na pozdější použití.

Předchozí článek Mistrovské tituly do Brna
Další článek Dává smysl pojišťovat si kauci skládanou při pronájmu lodi?
Vytisknout
3423

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Proč kotva drží (nedrží)

Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva...

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu