showTop
× Search
Na začátek listopadu připravujeme dva teoretické kurzy. Pro zájemce o kapitánský průkaz C je určený kurz od 15.11. a teoretický přípravný kurz na zkoušky způsobilosti k vedení námořní jachty stupeň B se bude konat o týden dříve. Tedy pro ty, kteří chtějí plout dále, nebo na větších jachtách. V obou případech půjde o klasický prezenční třídenní kurz od pátku do neděle. Na jaro jsme vypsali praktický kurz na C. Na palubě jen 4 účastníci, každý s vlastní kajutou. Jíná úroveň kurzu, než jaké jsou u nás běžné. Maximální intenzita a pohodlí.  Průkaz způsobilosti C vydávaný ministerstvem dopravy má platnost do 16 metrů délky jachty a do vzdálenosti nejvýše 20 námořních mil od pobřežní linie, pokud síla větru nepřesáhne 6 stupňů Beaufortovy stupnice. To mnohým jachtařům nestačí. Chtějí plout dále, na větších jachtách, ale také za silnějšího větru. K tomu již je zapotřebí průkaz způsobilosti B určený pro jachty do délky 24 metrů a do vzdálenosti 200 mil...

Proč kotva drží (nedrží)

Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva...

Poslední videa


Závodní jachting

Teplý MS třídy Finn devatenáctý
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Teplý MS třídy Finn devatenáctý

Ve středu 12. května skončil v portugalském Portu Finn Gold Cup, tedy mistrovství světa této olympijské třídy. O postup na olympiádu v něm statečně bojoval i český reprezentant Ondřej Teplý. Skončil na pěkné 19. pozici.

O poslední evropské místo do Tokia se však bojovalo mnohem výš. Až do poslední chvíle o něj zápolili Španěl Joan Cardona a Chorvat Nenad Bugarin, který se k němu v závěru hodně přiblížil. Bylo to velice těsné a rozhodl až souboj v poslední rozjížďce, v němž Španěl nedovolil Chorvatovi, aby zaútočil. Do Tokia se tak dostalo Španělsko. Joan Cardona vybojoval celkové stříbro.

Mistrem světa se stal Andy Maloney a bronz bral obhájce titulu Josh Junior – oba z Nového Zélandu. Leo Davis zařídil kvalifikaci na olympiádu pro Jihoafrickou republiku – z afrického kontinentu závodil jediný a dojel hluboko v poli pražených, zatímco za branami olympiády zůstalo několik evropských zemí, které skončily v první dvacítce. Není to úplně spravedlivý systém a účast výkonnostně slabších sportovců z jiných kontinentů k rozvoji tamního jachtingu rozhodně nepřispívá, což mělo být cílem tohoto systému kvalifikace.   

Podmínky v Portu byly víc než zajímavé. Slabý vítr se střídal s bouřemi, k tomu byly obrovské vlny… Přestože se dva dny kvůli nepříznivému počasí nemohlo závodit, nakonec se odjelo devět rozjížděk. Na startu 65. ročníku Gold Cupu se sešla kompletní světová špička, celkem 52 závodníků z 33 zemí.

Foto Robert Deaves

Foto Robert Deaves

Ondřej Teplý
Ondřej Teplý byl skvěle připraven, pod vedením Brita Eda Wrighta se posunul mezi absolutní světovou špičku. „Kvalifikace byla opravdu hodně vysoko, v podstatě to znamenalo vyhrát mistrovství světa, takže ani nemůžu být zklamaný,“ říkal Ondra po závodě. „Podmínky zde byly opravdu složité, tak obrovské vlny jsem snad ještě nikdy nezažil, a k tomu byl často slabý vítr. Nezačal jsem úplně dobře, tak jsem pak musel riskovat, nevyšlo to, chtělo to mít víc štěstí. Ale když vezmu v úvahu, že letošní sezona pro mě nebyla vůbec dobrá, kvůli nemoci jsem se nemohl trénovat na 100 %, tak jsem zajel solidní závod. Na druhou stranu mi tato sezona hodně dala, spoustu jsem se toho naučil a jachtařsky vyzrál,“ hodnotí Ondra.

Vzhledem k tomu, že je pro Finny olympiáda v Tokiu pravděpodobně tou poslední, Ondřej Teplý zamýšlí další olympijskou kampaň ve třídě ILCA 7 (Laser). Lodní třídy pro Paříž 2024 však ještě nejsou definitivně potvrzeny, malá naděje pro Finny tu stále ještě zůstává. „V době konání příští olympiády mi bude 29 let, a to je pro jachtaře ideální věk. Určitě nechci nyní končit, rád bych zúročil všechny nasbírané zkušenosti a dovednosti. Cítím, že jsem jachtařsky vyspěl a mám na to závodit s těmi nejlepšími na světě,“ věří.

V Tokiu bude český jachting tedy reprezentovat pouze windsurfař Karel Lavický ve třídě RS:X. Jede už na svou třetí olympiádu, představil se v Londýně i v Riu. Skromnou jachtařskou výpravu doplní jeho trenér, slovenský windsurfař Patrik Pollák, který závodil dokonce na čtyřech olympiádách (Atlanta, Sydney, Athény a Peking).

Více informací zde.

Kompletní výsledky zde

Foto Robert Deaves

2202

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Proč kotva drží (nedrží)

Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva...

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu