showTop
× Search
Sedm kontrol, které ušetří statisíce
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Sedm kontrol, které ušetří statisíce

Nákladných oprav na palubě jachty se lze vyvarovat, pokud dodržíme 7 pravidelných každoročních kontrol. A zima je ideálním okamžikem.

1. Zkontrolovat plachty a opravit je.

Jednou za rok je zapotřebí sundat plachty, sprayhood, lazy bag, bimini atd. Vše pečlivě prohlédneme a hledáme stopy po prodření, případně porušené švy. Na místech, kde hrozí prodření, použije sailmaker výztuhu v podobě další ochranné vrstvy.

2. Kontrola a servis dieselového motoru.

Dieselový motor pokud pracuje, nebývá kontrolován a to se může vymstít. V případě, že máte po ruce spolehlivého mechanika, nechte ho jednou za rok motor zkontrolovat. Při této kontrole se nebojte ptát na vše, co vás kolem motoru napadne. Naučíte se tak nejvíce.

3. Čištění spodku trupu.

Pokud nevytahujete loď každý rok z vody, abyste ji očistili a použili nový antifouling, nezapomeňte se alespoň jednou pod loď potopit, zkontrolovat elektrody na trupu, stav propeleru, kormidla, uchycení kýlu atd. Snažte se trup lodi udržovat maximálně čistý. Rychlostní rozdíl je ohromný.

4. Zkontrolujte kohouty procházející trupem.

Kohouty procházející trupem podléhají stárnutí a mohou být příčinou zatopení lodi. Při vytažení z lodi z vody je pečlivě zkontrolujte do posledního detailu. Promažte potřebné části. Používejte pouze silikonovou vazelínu. Jiná by mohla poškodit gumová těsnění.

5. Zkontrolujte celou takeláž.

Ideální na kontrolu takeláže je sundání stěžně. To je však náročné technicky i finančně. I na stojícím stěžni můžete zkontrolovat většinu potřebného. Jde o stěhy, vanty, napínáky, spoje, šekly, závlačky, kladky atd. Nezapomeňte ani na kontrolu pohyblivého lanoví, prodřená a jinak poškozená lana vyměňte.

6.Opravte nasáklou nebo popraskanou palubu.

Utěsnění kování na palubě již nemusí po letech sloužit. Zkontrolujte okolí každého kování, hledejte praskliny a jiné známky narušení. Paluba sendvičové konstrukce může být nasáklá vodou. V tom případě odstraňte kování a staré těsnění, nechte vše řádně vyschnout a znovu utěsněte.

7. Prohlédněte kotvu, řetěz a lano.

Na kotvě závisí bezpečnost lodi ve chvílích, kdy posádka spí. Vytáhněte celý kotevní řetěz s lanem na molo a pečlivě očistěte sladkou vodou, včetně kotevního lana. Pak zkontrolujte pečlivě každý díl kotvy, řetězu i lana. Nechte vysušit a uložte zpět. Krystaly soli v laně způsobují jeho narušení.

Další článek Bouře na startu, ano či ne?
Vytisknout
10093

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Proč kotva drží (nedrží)

Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva...

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu