showTop
× Search
Potřebujete průkaz na rádio? A jaký?
Kateřina Staňková

Potřebujete průkaz na rádio? A jaký?

Pokud chcete na lodi používat vysílačku, tak ano, potřebujete. A to platí na moři stejně jako na řece nebo na přehradě. Když po vás při půjčování lodě nikdo průkaz na rádio nechce, neznamená to, že ho nemusíte mít. Ale když se náhodou podíváte na stránky Českého telekomunikačního úřadu, je tam průkazů tolik, že čert aby se v tom vyznal. Takže jaký průkaz?

Pro jachtaře je jediná jasná volba – průkaz SRC neboli Short Range Certificate. Vydává se už řadu let, není to žádná novinka, jen to většině jachtařů zapomněli říct. Proč zrovna SRC a ne něco jiného? Tak třeba proto, že je to průkaz univerzální – platí na moře i na řeky. Taky je mezinárodní – je to stejný průkaz, jaký dostanete v Británii, v Německu, kdekoliv na světě. Takže vám ho taky všude uznají. Je moderní – platí na radiostanice vybavené DSC kontrolérem, což jsou dneska prakticky všechny vestavěné lodní vysílačky. A že nevíte, co je to DSC? Tak tím spíš potřebujete SRC, aspoň se to dozvíte.

Jestli jste se v minulosti pracně prokousali zkouškou na Omezený nebo Všeobecný průkaz radiotelefonisty, tak byste si stejně měli časem udělat kurz a zkoušku SRC. Proč? Třeba proto, že tyhle starší typy průkazů na moderní vysílačky s DSC neplatí, i když to vám většinou nikdo neřekl. Nebo třeba proto, abyste se konečně naučili s vysílačkou zacházet a nebáli se, že vás kousne, když tam něco zmáčknete.

Víte, k čemu je vlastně to červené tlačítko DISTRESS? A co máte dělat, když ho někdo zmáčkne omylem? Víte, proč ta vysílačka každou chvíli vydává různé divné pípání a alarmy? A proč není dobrý nápad ji kvůli tomu vypnout? Víte, jak můžete snadno kontaktovat jinou loď, i když nevíte, na jakém kanále má zrovna naladěno? Víte, co dělat, když slyšíte volání o pomoc? Víte, co je to EPIRB nebo AIS?

Jestli tohle všechno víte, je to super, jen víc takových jachtařů! Jestli nevíte, přijďte na kurz VHF SRC. Nebaví mě vykládat nudnou a zbytečnou teorii, takže tenhle kurz je zaměřený opravdu hodně prakticky a věřím, že to pro vás nebude ztracený čas.

Kateřina Staňková

instruktor Royal Yachting Association a akreditovaný školitel ČTÚ

Předchozí článek Skládka na mořském dně
Další článek Uvažujete o plavbě do Bulharska?
Vytisknout
6125

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu