showTop
× Search
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání. Je potěšující, když se kniha čtenářům líbí Během 10 let ji vydáváme již počtvrté. Tentokrát jsme se do ní rozhodli promítnout naše bohaté zkušenosti z kurzů přístavních manévrů, které s úspěchem organizujeme již 8 let jak na moři, tak i v Praze na Vltavě. Proto počet stran narostl téměř o sedminu. Během kurzů jsme zjistili, že některé z manévrů je jednodušší dělat jinak. Všimli jsme si, že některé dovednosti, které jsme dříve považovali za standard, dnes jachtařům chybí. Často vídáme, že práce s mooringem bývá špatná jak na straně posádky jachty, tak i pomocníka na molu. Důvodů pro změny v knize bylo ještě mnohem více. Proto jsme zvolili složitější cestu. Místo jednoduchého CTRL C a CTRL V jsme knihu z velké části přepracovali a...

Poslední videa


Závodní jachting

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Odplout jako se springem, ale bez springu

Odplout jako se springem, ale bez springu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Odplout jako se springem, ale bez springu

Jste sami na palubě, stojíte bokem u mola a potřebujete odplout. Je možné využít metodu příďového springu, ale bez springu. Zjednodušená verze vycouvání od mola. 

Obvykle v této situaci využíváme metodu odplutí přes záďový spring, která je jednoduchá a vše zvládne samotný kormidelník. Je tu ale i další možnost, pokud by se vám z nějakého důvodu do záďového springu nechtělo. Příkladem mohou být například pacholata velmi daleko od sebe. V takovém případě se můžeme inspirovat metodou příďového springu. Spring však nebudeme používat.

Postup

Z bezpečnostních důvodů pro nás bude dobré, pověsit si jeden fendr na bok na přední koš. Je to jen pro jistotu, kdybychom se provinili špatným odhadem.

Zůstaneme uvázáni jen na příďovém a záďovém vyvazovacím laně. Zařadíme přední chod, kormidlo k molu (1). Nyní stabilně stojíme na záďovém vyvazovacím laně. Můžeme jít na příď odvázat lano příďové(2).

Vrátíme se ke kormidlu. Protože potřebujeme dostat příď o něco dále od mola, otočíme kormidlo od mola. Záď se nalepí na molo, příď se vzdálí (3).

Vyřadíme a odvážeme záďové lano (4).

Nyní stočíme kormidlo k molu a zařadíme krátký, ale razantnější přední chod (5). Záď se vlivem prop wash vzdaluje od mola. Sledujeme příď, která se naopak k molu blíží. Jakmile se rozhodneme, že příď začíná být nebezpečně blízko molu, zařadíme razantnější zpátečku (6), později stočíme kormidlo od mola a vycouváme.

Postup je tedy stejný jako při odplouvání přes příďový spring, pouze spring nemáme natažený a nemůžeme se o něj opřít. Prop washem odkopneme záď od mola a vycouváme.

Vše výše uvedené samozřejmě platí pro jachty s jedním listem kormidla.  

Pro velký zájem jsme vypsali další dva termíny kurzu přístavních manévrů v Praze. Jsou ideální, pokud se po roce chystáte na plavbu, chcete si oživit návyky a naučit mnoho nového. 

605

Vyhledat

Nejbližší události

«listopad 2024»
poútstčtsone
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Na horu