showTop
× Search
Meltemi umí nepříjemně překvapit
Daniel Vodička

Meltemi umí nepříjemně překvapit

Silný letní vítr v Egeji dokáže nováčky v oblasti zaskočit. Překvapeni pak jsou především tam, kde se cítí bezpečně, tedy v krytých přístavech a zátokách.

Na otevřeném moři fouká meltemi svižných 25 uzlů. Blížíte se mezi ostrovy a vítr sílí přes 30. Dobrá, to není nic nezvyklého, v tryskách mezi ostrovy vítr sílí. Za chvíli ale zajedete za ostrov a tam očekáváte klid.

Situace vás ale překvapí. Vítr fouká i v závětří ostrova. Sice zeslábl, ale stále fouká. A do toho chodí poryvy, které si silou nezadají se situací v trysce. Očekávaný klid nepřišel. Plavba je pomalejší, ale facky vás stále drtí s drzostí neurvalce.

Na kotvišti a v přístavu

Nepříjemná situace za plavby, nebezpečná v přístavech i na kotvištích. Mnohé přístavy jsou sice před meltemi kryty vysokými hřbety ostrovů, ale vítr tam chodí v poryvech. Tomu je třeba věnovat pozornost při kotvení.

Protože mooringy v řeckých přístavech obvykle nejsou, stojí se zádí k molu s přídí na kotvě. Všichni dobře víme, že v takovém případě by měla délka vypuštěného kotevního řetězu odpovídat cca 5násobku hloubky. Poryvy větru ale mění pravidla hry. V takovém případě je třeba více jistoty. A jistotu vám dodá více kotevního řetězu.

Dovolí-li to okolnosti, místo v přístavu, hloubka, ostatní jachty atd, vypusťte v místech, kam chodí poryvy, řetězu mnohem více, spusťte kotvu mnohem dále od mola. Použijte sedminásobek, desetinásobek, pokud tomu nic nebrání. Vaše stání bude bezpečnější.

Kde hledat informace

Informace o poryvech větru v přístavech a na kotvištích najdete v pilotu. V tištěném, či elektronickém, to je jedno. Jde jen o to, dopředu parametry přístavu nastudovat a pak se sdílenou zkušeností řídit.

Předchozí článek Proč neodhazovat mooring
Další článek Jaký směr má bríza
Vytisknout
1170

Poslední videa


Závodní jachting

Kde je teď Milan Koláček?

Volal jsem mu na pevnou do Brna (ano, v Brně to ještě mají). Nikdo to nebral. Prahou se jen mihnul. Mobil nebere, asi bez signálu. A jeho jachta Inland Roots, Ocean Soul už není na Martiniku....

Testy

Technika plavby

Krátký, nebo dlouhý

Abych mohl zajet na místo v přístavu mezi jachtami, musím se stočit a začít do místa couvat. Co když to ale nevyjde? Můj odhad byl špatný, jsem moc krátký, nebo naopak dlouhý? Jak to řešit?

Vyhledat

Nejbližší události

«prosinec 2025»
poútstčtsone
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Na horu