showTop
× Search
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero. Toto a nedaleké Modré jezero, které je na rozdíl od Červeného přístupné veřejnosti, leží u městečka Imotski jen 36 kilometrů od Makarské. Původně se jednalo o jeskyni, které se propadl strop. Hladina vody v jezeře je téměř 200 metrů pod vámi, pokud stojíte na vyhlídce u silnice vedoucí kolem. Trochu se z té hloubky točí hlava… Červené vápencové stěny se odráží na hladině v monumentální díře pod vámi. Hloubka jezera není stabilní, mění se s výškou podzemních vod, s dešti, se sezónou. Wikipedia hovoří o hloubce 287 metrů. Hloubka ale klesá až na 259 metrů. Dno velké díry se nachází až 6 metrů pod hladinou Jadranu. Při hloubce 260 metrů je v jezeře 6,5 milionů m3 vody. V roce 2017 se ke dnu vydal francouzský speleopotápěč Frederic...

Vzhůru přes Atlantik!

Plavba přes Atlantik je pro mnohé jachtaře snem. S květnem se blíží doba, kdy se budou jachty vydávat na cestu z Karibiku do Evropy. Někteří z vás se k nim chtějí přidat. Co je třeba před plavbou...

Poslední videa


Závodní jachting

Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Konec rekordního pokusu, Sodebo nemá kormidlo

V Jižním oceánu, až daleko na jihu téměř v oblasti plovoucího ledu končí rekordní pokus v plavbě kolem světa trimaranu Sodebo Ultim. Thomas Coville se svými muži přišel o kormidlo na centrálním trupu. V další plavbě Jižním oceánem není možné pokračovat.

Také druhý pokus této zimy týmu Sodebo o zisk Jules Verne Trophy končí. Východně od Kerguelenových ostrovů až na 53°jižní šířky přichází trimaran o kormidlo na středním trupu. Další pokračování v rekordním pokusu je nemožné. Tým udělal obrat a míří na sever k Austrálii. Zatím není jasné, do kterého přístavu. Primární ale v tuto chvíli je, klidit se z cesty níži, kterou mají za zády. Vítr v níži by měl v poryvech přesahovat 50 uzlů. To nejsou na poraněnou loď ideální podmínky.

Ve francouzském Lorientu se mezitím připravuje tým techniků na odlet do Austrálie. Je třeba vše zabalit, rezervní kormidlo, ale i další nezbytnosti. I když jachtařské obchody najdete všude na světě, díly na Ultime trimarany obvykle nevedou. Vše je třeba zapakovat s sebou.

Ani druhý rekordní pokus týmu Sodebo tedy nebude úspěšný. A pro Sodebo to znamená také konec nadějím, že by se něco podařilo ještě tuto zimu. Nějaký čas zaberou opravy, následně je nutné s lodí doplout zpět do Francie. Dříve než za měsíc se to nezvládne a potom bude třeba detailní kontrola celého trimaranu. Za sebou bude mít plavbu kolem světa. Vhodná doba na vyplutí s únorem končí.

To však nemusí znamenat, že rekord trimaranu IDEC Sport vydrží další rok. V Bretani čeká na ideální počasí trimaran SVR Lazartigue Francoise Gabarta. I ten už tuto zimu dvakrát vyplul. Jednou se vracel z technických důvodů, podruhé otočil kvůli změněné předpovědi.

Jen pro zajímavost. Trimaran Sodebo končil svůj rekordní pokus v oblasti, kde se teplota vody pohybovala jen kolem 2°C a teplota vzduchu se horkotěžko vyšplhala na 4°C. Tak vypadá léto v Jižním oceánu.

Polohu trimaranu najdete zde.

A rozhodně si přehrajte video u článku, stojí za to.

700

Testy

Technika plavby

Vyhledat

Nejbližší události

«duben 2025»
poútstčtsone
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011
Na horu