Použití otěžového vozíku hlavní plachty
Pluji na jachtě vybavené použitelným (!!!) otěžovým vozíkem na hlavní plachtu. Pracuji v poryvech spíše s vozíkem, nebo otěží hlavní plachty?
Vzhledem k tomu, jak vypadá většina charterových jachet, se jedná spíše o akademickou otázku. Přesto si pojďme říci, jaká je funkce traveleru (jak mu také můžeme říkat). Umíme-li s ním pracovat, výrazně si usnadníme práci.
Traveler má dvě funkce: nastavuje úhel ráhna vůči větru a pomáhá řídit loď. Ovlivňujeme jím návětrnost lodi, má tedy vliv na kormidlo, a náklon v poryvech. Otěží hlavní plachty nastavujeme přetočení horní části plachty, tedy twist. Následně pomocí traveleru nastavíte ráhno tak, abyste dosáhli maximálního výkonu a měli pod kontrolou kormidlo a náklon.
Při středním větru začíná být třeba práce s travelerem, abyste udrželi loď na uzdě. Když se příliš naklání a kormidlo se stává návětrné, můžete povolit traveler, abyste vypustili přebytečný výkon. Poloha ráhna vzhledem k ose lodi přestane být důležitá. Ve středním větru pracujte s travelerem agresivně, abyste udrželi správný tlak na kormidle. Při příchodu poryvu popusťte rychle traveler, ale pak buďte připraveni ho dotáhnout zpět, jakmile se počáteční síla nárazu rozptýlí a změní se v dopřednou rychlost místo náklonu. Pokud ho necháte příliš dlouho povolený, přijdete o možnost možnost stoupání, jakmile zrychlíte. Ve středním větru bude rozsah nastavení traveleru široký, od ráhna v ose jachty, až po krajní polohu v závětří.
Traveler je trimovací prvek pro "jemné doladění" výkonu. Pokud změny rychlosti větru nejsou příliš velké, práe s travelerem postačí a usnadní práci kormidelníkovi. Krása použití traveleru je v tom, že se nemění twist hlavní plachty (ovládaný hlavní otěží), ale pouze celkové množství výkonu.
1845
Související články
Nezapomínejte na výtahy plachet
Nezapomínejte na výtahy plachet
Nejvíce jachtařů se vydává na své plavby na charterových lodích. Úroveň přípravy jachet bývá různá, co se týče jízdních vlastností na plachty, pak spíše horší. Pokud tedy chceme, aby „polotovar“ dobře fungoval, je třeba si ho „dodělat“.
Poslední volné místo na kurzu trimu
Poslední volné místo na kurzu trimu
Od soboty máme poslední volné místo na kurzu trimu. Další už nebudou... Kurz v Biogradu je na 3 dny. Základní oplachtění a genaker, trim a manévry. Tři dny intenzivního tréninku.
Vítr stále sílí, gena nejde zarolovat…
Vítr stále sílí, gena nejde zarolovat…
Je tu krizová situace. Plujeme na plachty, vítr sílí, něco se zaseklo a gena nejde zarolovat. Co mám dělat?