Arktické podmínky při přístavních manévrech
Dnes proběhl zřejmě nejextrémnější kurz přístavních manévrů v historii Lodních novin. Mráz, led na palubě, sněhová vánice. To jsou podmínky pro plavbu na Špicberky. Lodní noviny však i za takové situace učí, jak zajet do přístavu.
Po mrazivé noci se první nepříjemnou překážkou ukázala býti hlavní lukna. Paluba tréninkové lodi byla pokryta ledem a sněhem a hlavní lukna zamrzla. Nešla otevřít a zdálo se, že kurz ztroskotá na takové banalitě.
Foto Lodní noviny
Trénink pro plavbu na Špicberky.
Nakonec se po více a méně opatrném poklepávání a ranách podařilo luknu odsunout alespoň o 10 cm. Pak bylo možné vlézt do podpalubí, vzít klíčky od motoru a nastartovat. Motor se zahříval a na palubě jsme mohli začít odstraňovat led.
Při odplouvání se ukázalo, že drobným problémem bude uzel na vazáku. Lano za ledové noci ztuhlo a nechtělo povolit. Museli jsme ho zahřívat vlastním tělem, abychom mohli odplout.
Následoval víceméně běžný kurz. Teplota vzduchu 1 – 3°C, studený vítr, vysoká vlhkost a z toho vyplývající pocitová teplota někde pod bodem mrazu.
Foto Lodní noviny
Kluzko na palubě.
Do tuhého začalo jít až kolem poledního, kdy Prahu zasáhla sněhová vánice, ve které se břehy Vltavy ztratily jak předseda vlády ve chvíli, kdy je třeba převzít zodpovědnost za špatné rozhodnutí.
Říká se tomu bílá tma. Ale i za takových podmínek je účelné, se učit přístavní manévry. Především, když plánujete jarní plavbu na Špicberky.
Je to holt tak. Doba je zlá a počasí nás nešetří.
3726
Související články
Proč je třeba se při couvání s jachtou dívat na příď?
Proč je třeba se při couvání s jachtou dívat na příď?
Couvám k molu. Kam jedu, tam se dívám. Platí to vždy? Nebo je třeba se občas podívat, co dělá příď?
Proč se to stalo? Proč plný plyn v maríně?
Proč se to stalo? Proč plný plyn v maríně?
Na videu z maríny Kaštela, které je zveřejněno na serveru morski.hr, je vidět těžko pochopitelná kolize české posádky v maríně Kaštela.
Jak přistát bokem k molu sólo? Stačí jedno lano a motor
Jak přistát bokem k molu sólo? Stačí jedno lano a motor
Přistát bokem k molu sám není složité, jak se může zdát. Nejtěžší není samotné připlutí k molu, ale stabilizace jachty v okamžiku, kdy jsme na palubě sami. Přitom existuje jednoduchý trik. Stačí správně použít záďové lano a motor.