Plavba minovým polem
Plujete rychlostí 20 uzlů. Najednou úder, rána! Je konec. Konec nadějím, konec všem šancím. Celoživotní sen, čtyři roky intenzivních příprav a vše je v jeden okamžik v luftě. Kde k tomu může dojít?
Jsme ve Vendée Globe. Minové pole se nachází jižně od Afriky. Tím minovým polem je proud Agulhas a jeho víry. Proč minovým polem? Tento velmi siný oceánský proud sebou do Jižního oceánu přináší vše, co voda z Afriky splavila do Indického oceánu. Kmeny stromů i nepotřebnosti lidského lopotění. Odpad, bordel, i zbytky chatrčí, které nevydržely první větší liják.
Ale není to jen toto. Teplý proud v chladném Jižním oceánu. Kromě horizontálního proudění jsou tu i pohyby vertikální. Z chladu hlubin míří voda plná živin k hladině. Z temnot hloubek na slunce. Kypí zde život od mikroskopické úrovně až po největší formy bytí. Pro velryby jde o prostřený stůl.
Ať už jde o překážky živé či mrtvé, všechny mohou být tím, co ukončí v okamžiku závod kolem světa.
Vlny
Dalším negativním faktorem proudu Agulhas je chaotický stav moře. Vlny pohybující se proti směru proudu se zvedají a zkracují. Z dlouhých táhlých kopců se během chvíle stává plato na vajíčka. Vlny z různých směrů, neodhadnutelná výška, strmé, chaotické. Říká se tomu boat breaking conditions. Vlétnete-li do toho 20 uzly, rychle můžete skončit.
Na hraně nebezpečí
Zdroj Windy
Proud Agulhas
Nyní je čelo startovního pole v místech, kde toto nebezpečí začíná. V minulé Vendée Globe zde skončily naděje Samanthy Davies a Sebastiena Simona. Podívejte se na pozice lodí na čele na podkladu mořských proudů. Ve vírech je rychlost proudu i 4 uzle. O vlnách, které to produkuje, jsme již psali. Je tu ale také rozdíl, jestli plujete s proudem, nebo proti němu. Přitom vzdálenost mezi příznivým proudem a protiproudem může být menší než 50 mil. Zákruty proudu se nyní se závodníky potáhnou až ke Kerguelenovým ostrovům 2500 mil na východ.
Dalin vede, čtvrtý do 50 mil
Vedoucí čtveřice se stále drží pohromadě. Charlie Dalin ve vedení, čtvrtý Sebastien Simon ztrácí méně než 50 mil. Pořád plují ve zbytcích níže, do které vstoupili u Brazílie. Celá vedoucí skupina plula od rovníkových tišin bez obratu. Více než 4000 mil.
Dalsí trojice Beyou, Lunven a Goodchild ztrácí 170 – 240 mil. Boris Herrmann, o kterém jsme si mysleli před startem, že by mohl patřit k favoritům, je spolu s Justine Mettraux a Clarisse Cremer více než 800 mil zpět. První bez foilů je na 20. místě Jean Le Cam. Ztrácí skoro 1770 mil.
Polohu lodí najdete zde.
649
Související články
Fialová bestie
Fialová bestie
Na vedoucí skupinu závodu Vendée Globe se řítí bestie. Tlaková níže, bouře s větrem k 80 uzlům v poryvech. Tak alespoň naznačuje předpovědní mapa na serveru Windy. Většina závodníků se klidí z cesty. Vedoucí dvojice Charlie Dalin a Sebastien Simon do toho jde po hlavě.
Přednáška o Vendée Globe s Milanem Koláčkem 10.12. v 19:00
Přednáška o Vendée Globe s Milanem Koláčkem 10.12. v 19:00
V úterý 10. prosince se můžete zúčastnit druhého webináře o právě probíhající Vendée Globe. O závodu a jeho průběhu vám více řekne Milan Koláček, skvělý offshore jachtař se zkušenostmi z tříd IMOCA, Ultime, Class 40, Figaro a Classe Mini.
Neuvěřitelná rychlost…
Neuvěřitelná rychlost…
Nový rekord! Sébastien Simon sólo na 60 stop dlouhé jednotrupé jachtě. Za 24 hodin 604,62 míle! To znamená průměrnou rychlost 25,19 uzlu. To je vylepšení dva dny starého rekordu Yoanna Richomma o 24,76 míle. A nemusí být konec…