Kdo je Pip Hare?
Mnoho z nás sleduje offshore jachting a známe jména jako Alex Thompson, Jean Le Cam, Yannick Bestaven, Louis Burton a mnohé další. A mezi těmito velkými jmény je nenápadná britská dáma Pip Hare.
Pip je britská jachtařka, která se profesionálnímu jachtingu věnuje přes 30 let. V roce 2009 (ještě pod jménem Pip Hildesley) naskočila do vlaku offshore solo závodu účastí na OSTAR (Original Single-handed Transatlantic Race), což byl jeden z prvních solo závodů světa, poprvé uspořádán v roce 1960, se startem v britském Plymouthu a cílem v Newportu ve Spojených státech.
Jejím dalším cílem byla účast na Vendée Globe a na start se postavila v ročníku 2020 – 2021 společně s dalšími 33 jachtaři. Jela na starší lodi IMOCA 60 bez foilů, původně postavené Pierrem Rollandem v roce 2000 pro Bernarda Stamma (VG 2000), následně na ní jel VG 2016 Alan Roura. Přestože jí cestou doprovázely technické problémy, např. v jižním Atlantiku musela vyměnit kormidelní list, tak dokázala dojet na 19. místě. Mezi ženami skončila druhá, Z britských závodnic skončila nejlépe. Za sebou nechala i legendu Alexe Thompsona, který musel pro technické problémy odstoupit.
Foto archiv
Nová Medallia
Od loňského roku již závodí s foilovou lodí Medallia, IMOCA 60, která původně patřila Armelu Le Cleach a v roce 2016 s ní vytvořil rekord Vendée Globe časem 74 dní. V ročníku 2022 s touto lodí doplul Louis Burton pod jménem Bureau Vallee na 3. místě. Pip má pro ročník VG 2024 skvělou loď a její ambice jsou určitě velké. Bude-li jí přát štěstí, bude rozhodně na předních příčkách, minimálně mezi ženskými účastnicemi.
V roce 2022 se zúčastnila offshore závoru Vendée Arctique, který i po zkrácení celé tratě z důvodu počasí u východního pobřeží Islandu dokončila na 13. místě z celkem 25 jachtařů. Perličkou je, že v druhé polovině závody, kdy se na závodní pole hnala arktická bouře s větrem přesahujícím 50 uzlů, nastal na její lodi kompletní black-out a přestalo fungovat vše. Elektřina, navigace, autopilot, komunikace. Prostě mrtvá loď. I v náročných podmínkách závadu odstranila a pokračovala v závodu.
Pip se mimo samotných závodů věnuje také novinařině, je dopisovatelkou časopisu Yachting World a vytvořila skvělý Youtube seriál „Sail Faster Sail Safer“, který můžete shlédnout na Youtube.
A proč jí mám rád? Na jejich vstupech ze závodů jde vidět, že offshore jachting prostě miluje. Někdy je úplně na dně, někdy září štěstím, ale pere se s mořem a větrem jako skutečná královna sedmi moří.
Webové stránky Pip Hare jsou zde a najdete ji také na Facebooku.
1732
Související články
Kdo naskočí do rychlíku?
Kdo naskočí do rychlíku?
Ve Vendée Globe důležitý okamžik pro favority. Nyní se hraje o to, kdo stihne naskočit do rozjetého vlaku, který bez zastávky míří k mysu Dobré naděje. Kdo naskočí, zmizí soupeřům, kterým se to nepodaří. Ztráta zde už nemusí být dohnatelná.
Bezvětří, rekord, bezvětří
Bezvětří, rekord, bezvětří
Letošní Vendée Globe je zatím zajímavá, ale pomalá (až na již druhý 24h rekord). Místo pasátu 3 dny bez větru, následoval krátký pasát a dnes už rovníkové tišiny. Rekord na rovník Alexe Thomsona z roku 2016 má hodnotu 9 dnů a 7 hodin. Dnes je to už přes 10 dnů a na rovník téměř 400 mil.
Jak opravit neopravitelné
Jak opravit neopravitelné
Louis Burton je bojovník. To se o něm ví. Tentokrát se ale pouští do něčeho, co je z laického pohledu nemožné. Jen si to představte, loď se vám láme v půlce, vy to opravíte jako zlomenou nohu od stolu a pokračujete v závodě kolem světa. A nejste přitom před cílem. Jen nedlouho po startu...