Delfíni jsou pryč
Cvičení delfíni jsou pryč. Dezertovali. Co se s nimi mohlo stát? Zatím mnoho neví ani zpravodajové Lodních novin z oblasti Černého moře. Musíme se tak spolehnout na informace z ostatních médií, která tvrdí, že v důsledku silné bouře v oblasti okupovaného Krymu na konci listopadu došlo k narušení prostoru, v němž přebývali delfíni, Ruskem cvičení pro vojenské účely. Tito militanti se tak pravděpodobně dostali na svobodu.
Důsledků bouře v přístavu Sevastopol si všiml novinář H. I. Sutton, který na základě analýzy satelitních snímků identifikoval narušení chovné stanice. „Jsem si stoprocentně jistý, že ohrazení pro delfíny je pryč,“ prohlásil Sutton.
Program výcviku kytovců pro vojenské účely zahájil Sovětský svaz během studené války. Po rozpadu SSSR získala delfíny Ukrajina. Když Rusko v roce 2014 anektovalo Krym, výcvikový program obnovilo.
Ruská černomořská flotila poprvé nasadila delfíny v Sevastopolu v roce 2018, zřejmě jako obranu proti ukrajinským sabotážím. Ukrajinci se během uplynulých 22 měsíců pokusili o opakované útoky na ruské lodě v Sevastopolu, většinou však způsobem, proti němuž delfíni mohli jen těžko zasáhnout, protože nebyly vedené pod vodní hladinou.
Web Forbesu píše, že pokud delfíni ze Sevastopolu skutečně unikli a nevrátí se, může se jim dařit dobře. V Černém moři žije dostatečná populace delfínů skákavých i dalších kytovců.
Ruská válka však je k delfínům krutá. Výbuchy, znečištění a nadměrné používání hlasitých aktivních sonarů, to vše si vybralo svou daň. Ze zhruba 400 tisíc kusů delfín a sviňuch, kteří žili v Černém moři před rokem 2022 mohly v důsledku války zahynout stovky, možná tisíce zdravých kytovců.
Vedle delfínů využívá ruské námořnictvo k vojenským účelům i běluhy. V roce 2019 byla v norských vodách spatřena „špionážní běluha“ s postrojem s nápisem Vybavení Petrohradu. Norští biologové ji pojmenovali Hvaldimir a spekulovali, že mohla uplavat z výcvikového prostoru. Od té doby byl Hvaldimir pozorován také při průzkumu vod v okolí Švédska.
726
Související články
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Brutální počasí u Hornu a čekání uprostřed Pacifiku
Charles Caudrelier postavil loď do dryfu uprostřed Pacifiku a čeká, až přejde brutální počasí u mysu Horn. Čekání je v závodě nezvyklé, ale může to být cesta k vítězství.
80 uzlů v přístavu
80 uzlů v přístavu
80 uzlů větru dokáže napáchat škodu i v přístavu na vyvázaných lodích. Jak dopadly jachty účastnící se Transat Jacques Vabre v přístavech Le Havre a Lorient? V obou přístavech byl zaznamenán vítr o rychlosti 80 uzlů.
Brutální bouře narušila závod
Brutální bouře narušila závod
Včera odstartoval doublehanded závod přes Atlantik Transat Jacques Vabre. Bez kategorie IMOCA. Extrémní bouře avizovaná na polovinu týdne donutila organizátory k těžkému, ale správnému rozhodnutí.